Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

a8 3Podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie, która odbyła się w niedzielę 20 września br., poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte. Są nimi Stanisław Biżek, Krzysztof Meisinger, Radosław Palus i Andrzej Zborowski. Nagrody wręczyła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


Nagroda Pro Arte przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu dla regionu. Każdy laureat otrzymuje statuetkę Pro Arte dłuta krakowskiego artysty, Andrzeja Litwy, która przedstawia zarys ludzkiej postaci wspinającej się na palcach - ma symbolizować akt twórczy, natchnienie, wolność i lekkość – a także dyplom oraz 10 000 zł brutto. Do konkursu mogły zgłaszać się instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych. Poniżej bogato przedstawione sylwetki laureatów.


Stanisław Biżek – artysta rzeźbiarz
Urodził się 14 listopada 1938 roku w Wierzchowiskach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Później studiował pod kierunkiem prof. Jacka Pugeta na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie studiów odbył podróże do Grecji na Kretę, Wiednia, Moskwy, Belgradu, Sofii i Paryża, które później okazały się ważne dla całej jego twórczości.


Po ukończeniu studiów w 1964 roku zamieszkał w Szczecinie. Jego twórczość obejmuje rzeźbę plenerową i monumentalną (granit, kamień sztuczny, blacha miedziana, brąz), małe formy rzeźbiarskie w brązie, medalierstwo. Ponadto jest autorem wielu prac rzeźbiarskich oraz pomników, z których większość zrealizował na Pomorzu Zachodnim, w tym m.in. pomnika 1000-lecia bitwy pod Cedynią (jako współautor), Pomnik na Cmentarzu Wojskowym w Kamieniu Pomorskim, pomnik Osadnikom w Chojnie, Pomniki w Dobrej Nowogardzkiej, Dębnie Lubuskim, Łobzie. Rzeźby w Międzyzdrojach, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Legnicy oraz w Niemczech: w Binz, Kuhlungsbom, Albeck, Behringen.


Jest również autorem tablic w brązie m.in. dla Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Katedry Szczecińskiej, kościoła św. Jana Chrzciciela, Politechniki Szczecińskiej, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz szkół.


Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i galeriach Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Okręgowym w Lublinie, Galerii ZAR w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, USA, Watykan, Włochy). Stanowią także ozdobę kolekcji Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego w Szczecinie. Od wielu lat tworzy w swojej pracowni przy ul. Milczańskiej na Pomorzanach.
Publikacje Stanisława Biżka znajdują się w wielu wydawnictwach artystycznych jak; Sztuka, Projekt, Dzieje Sztuki Polskiej 1890-1980. Noty biograficzne dot. jego osoby zamieszczano m.in. w polskim i angielskim wydaniu Kto jest kim w Polsce, International Who’s Who of Intelectuals, Men of Achievement wydanym przez Cambrige.
Był członkiem (1964-1983) i prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także założycielem (1984) i prezesem oddziału Związku Artystów Rzeźbiarzy (od 5 lutego 1986) w Szczecinie. Jest założycielem Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy w Szczecinie oraz Sekcji Rzeźby ZPAP (1999).


Był organizatorem wielu imprez rzeźbiarskich, m.in. pleneru przy al. Jana Pawła II w Szczecinie, pleneru medalierskiego z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi, pleneru rzeźbiarskiego na terenie szpitala onkologicznego w Szczecinie, Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Szczecinie Ochrona Środowiska Naturalnego (siedem edycji) oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Buku (trzy edycje).


Projektant odznaczenia (krzyża) Gryfa Zachodniopomorskiego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, w tym w 2007 r. Złotej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za rok 2005.


W ubiegłym roku obchodził jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej.


Krzysztof Meisinger - gitarzysta klasyczny
Urodzony w 1984 roku. W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy i autorytety jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA). Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.


Jest stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. W 2008 roku został zwycięzcą uczelnianym oraz jednym z 6 finalistów regionu kujawsko-pomorskiego konkursu Primus Inter Pares Student Roku 2008- konkursu na najlepszego studenta Polski. Występuje w kraju i za granicą grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą m.in. w USA, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie, w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Klainhans Music Hall w Buffalo, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.


Występuje m.in. z „Academy of St Martin in the Fields”, PKF-Prague Philharmonia, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną „Amadeus”, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz wieloma innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi u boku wybitnych dyrygentów takich jak: Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, Monika Wolińska czy Massimiliano Caldi. Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie”, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, „Toruń- Muzyka i Architektura”, czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.


Konceruje z wybitnymi muzykami sceny międzynarodowej – Marcelo Nisinman (bandoneon), czy Daniel Stabrawa (skrzypce). Od 2014 roku występuje także u boku jednej z największych sopranistek świata – Sumi Jo. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę. Tacy kompozytorzy jak Dmitri Varelas, czy Atanas Ourkouzounov dedykowali mu swoje kompozycje.


W styczniu 2014 roku był kierownikiem artystycznym produkcji operity Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” w Teatrze Polskim w Szczecinie z Sandrą Rumolino w roli tytułowej. Spektakle spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.


Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. W 2013 roku ukazał się jego album nagrany w słynnym Abbey Road Studio z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields który został wydany przez firmę Orfeus Music, a później przez belgijskie wydawnictwo Outhere Music/Fuga Libera. Nosi tytuł „Melodia Sentimental”, jest poświęcony w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa i pozyskuje entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Płyta była albumem miesiąca linii lotniczej LUFTHANSA, oraz była uznana za jedną z 10 najlepszych płyt z muzyką klasyczną roku 2013 przez krytykę niemiecką. Jego kolejny album „MEISINGER” został wydany w grudniu 2014 roku. Znajdują się na nim nagrania Krzysztofa Meisingera zrealizowane z takimi sławami jak Sumi Jo, czy Philharmonia Quartett Berlin. Znajduje się na nim także pierwsze w historii muzyki nagranie „Concierto de Aranjuez” zrealizowane z PKF-Prague Philharmonia na którym solista występuje także w roli dyrygenta. Premiera albumu odbyła się w Filharmonii Berlińskiej podczas uroczystego koncertu i od momentu premiery album pozyskuje znakomite recenzje. Album wydała firma Orfeus Music.


Z początkiem sezonu artystycznego 2013/14 przyjął funkcję Stałego Dyrygenta Gościnnego orkiestry Capella Bydgostiensis.


Radosław Palus
Urodzony w 1974 r. Animator kultury, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Spichlerz Sztuki realizującego działania artystyczne, edukacyjne, i popularyzatorskie, które wspierają odkrywanie tożsamości kulturowej regionu w oparciu o wielowiekowe dziedzictwo cysterskiego Kołbacza. Wraz z grupą przyjaciół zainicjował w przestrzeni obiektów dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu projekt „Cienie zapomnianych kultur”, w ramach którego odbywają się cykliczne koncert i wystawy. Wydarzenie to realizowane od 2008 roku przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gryfinie i Gminy Stare Czarnowo oraz lokalnych partnerów, przyciąga stałe grono odbiorców. Prezentuje świat odchodzących wartości i tradycji, wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. Realizowane przez Radosława Palusa wspólnie ze stowarzyszeniem działania od początku miały na celu rewitalizację zabytkowych obiektów, które od lat niszczały, i przywrócenia ich rangi w świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz pokazania ich inspirującego potencjału kulturalnego i turystycznego.


Odkryty na nowo spichlerz w pocysterskiej nawie głównej kościoła zamieniony został w Galerię Cysterską. Jej atmosfera jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. Artyści, pasjonaci, historycy – oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi na cywilizacyjny i kulturowy margines. Radosław Palus wraz z członkami stowarzyszenia „Spichlerz Sztuki zrealizował szereg projektów: konkurs „Kołbacz rekonstrukcja” adresowany do młodych architektów i projektantów z Wydziału Architektury i Projektowania Krajobrazu ZUT; wystawę „Doba z cystersami” – przypominającą dziedzictwo cystersów; wystawę „Podróż przez Weizacker” – przynoszącą etnograficzne inspiracje z obszaru dawnej ziemi pyrzyckiej; wystawę „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto” – prezentującą tworzenie się wzorcowego, kołbackiego PGR-u; cykliczne warsztaty dla lokalnej młodzieży ze znanymi animatorami kultury z regionu i z całej Polski (warsztaty filmu dokumentalnego, capoeira, teatralne, dj’skie); rekonstrukcję ogrodu klasztornego w dawnym witrażu kościoła cysterskiego w ramach warsztatów botanicznych z wykładowcą z Akademii Sztuki w Szczecinie; stworzenie systemu nośników z informacją turystyczną przy obiektach dawnego opactwa cysterskiego; partnerstwo w takich projektach, jak festiwal „Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego”, w polsko-niemieckiej sieci Klosterland, ostatniej edycji Szczecin European Film Festival; cykl koncertów artystów twórczo nawiązujących dialog z tradycją – m.in. Mition Trio, Michał Jacaszek, Adam Strug, Cukunft, Transkapela.


Dzięki projektom realizowanym przez Radosława Palusa wraz ze współpracownikami ze stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, zapomniane dziedzictwo pocysterskiego Kołbacza oraz wykreowana tam przestrzeń do działań kulturalnych coraz skuteczniej przebija się do szerszej świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego. Potwierdzeniem starań o rewitalizację kołackich obiektów było uznanie ich rangi przez Prezydenta ROP, który w marcu br. nadał im tytuł Pomnika Historii.


Andrzej Zborowski
Ur. w 1935 r. w Galicji – Łęgu pod Tarnowem. Śpiewak, wielki znawca i popularyzator muzyki, jeden z najwspanialszych polskich konferansjerów. Tuż po wojnie wyjechał wraz z rodzicami i trójką starszych braci na Śląsk. W Bytomiu ukończył liceum ogólnokształcące i oddzielnie, słynną średnią szkołę muzyczną „Braci Szafranków” w Rybniku. Jest absolwentem Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Już podczas studiów występował jako solista i konferansjer muzyczny w filharmoniach; częstochowskiej i opolskiej. Po ukończeniu studiów został solistą Zespołu Madrygalistów Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, występował na licznych estradach krajowych i zagranicznych, m.in. w Bukareszcie, Ploesti, Lipsku, Halle i Kolonii. Dwukrotnie brał udział w festiwalach Młodzieży Muzycznej w Bayreuth (RFN), występując w partiach Jakuba („Flis” St. Moniuszki) oraz Stanisława („Verbum Mobile” s. Moniuszki). Był tez solistą i konferansjerem muzycznym w orkiestrach symfonicznych; w Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Zabrzu i Rybniku. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagrań.


W latach siedemdziesiątych zaproszony na gościnne występy do Koszalina – wraz z grupą innych artystów ze Śląska – przez ówczesnego dyrektora Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, Andrzeja Cwojdzińskiego, przyjmuje propozycję osiedlenia się w Koszalinie. Tutaj poświęca się pracy zawodowej – przez 15 lat był etatowym śpiewakiem i konferansjerem. Po przejściu na śpiewaczą emeryturę (1985) nadal był etatowym (do 1992) prelegentem muzycznym przedpołudniowych koncertów umuzykalniających dla dzieci i młodzieży oraz konferansjerem podczas różnorodnych koncertów: organowych, filharmonicznych, festiwalowych, okolicznościowych. Przez wszystkie lata kariery zawodowej wykonał nieskończoną liczbę koncertów szkolnych, przedszkolnych, umuzykalniających i kameralnych, które pozostały w pamięci dzisiejszych 50, 40, 30 i 20-latków. Uwielbiany przez publiczność filharmoniczną za swoją elegancję, erudycję, wspaniałą polszczyznę i dowcip oraz ogromną wiedzę nt. muzyki, jej twórców i wykonawców. Wielka postać polskiej kultury przy jednocześnie olbrzymiej skromności.


Przez dziesięć lat prowadził audycje umuzykalniające dla klas VII-VIII na ogólnopolskiej antenie Polskiego Radia. Był to bardzo pożyteczny cykl edukacyjny z różnych przedmiotów pod nazwą „Radio – Szkole”. Udział Andrzeja Zborowskiego w tym cyklu był wówczas ewenementem na skalę kraju – większość tych audycji prowadziły osoby związane z Warszawą. Mimo przejścia na emeryturę nadal jest bardzo aktywny; zapowiada koncerty organowe, karnawałowe, montaże operowe i operetkowe, koncerty z okazji różnych świąt i uroczystości, uświetniając je swoją osobowością. Prowadzi przedpołudniowe koncertu umuzykalniające w szkołach, które są przedłużeniem dawnej działalności edukacyjnej Filharmonii Koszalińskiej. Aktywnie działa jako popularyzator muzyki w ramach Uniwersytetu III Wieku.


Andrzej Zborowski mimo 80 urodzin, które obchodzi w listopadzie br., prowadzi nadal w sposób niedościgniony wiele koncertów symfonicznych Filharmonii Koszalińskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Rzeszowskiej, Sinfonia Baltica w Słupsku i Opery Bydgoskiej. Stale współpracuje i prowadzi koncerty, recitale m.in. Bogusława Morki i Grażyny Brodzińskiej, np. w Sali Kongresowej w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, w Filharmonii Gorzowskiej, podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Organowego w Koszalinie, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie, również w Toruniu, Ciechocinku, Wrocławiu, Pile, Elblągu, Jeleniej Górze. Jest wielką osobowością estrady, z pewnością jedną z największych w Polsce.


Na szczególne podkreślenie zasługuje praca Andrzeja Zborowskiego w regionie – nie do przecenienia jest jej aspekt edukacyjny. Jako przykład można tu przytoczyć koncerty wyjazdowe (wspierane również z budżetu Województwa), odbywające się od maja do grudnia w mniejszych miejscowościach, np. Białogardzie, Bobolicach, Darłowie i Darłówku, Dźwirzynie, Sarbinowie, Szczecinku czy Siemczynie. Dzięki niestrudzonej, wieloletnie pracy A. Zborowskiego mieszkańcy tych miejscowości mają niepowtarzalną, często jedyną szansę poznania wielkiego świata muzyki, jej twórców i wykonawców.


18 lipca br. w Filharmonii Koszalińskiej odbył się specjalny koncert z udziałem solistów najsłynniejszego teatru operowego świata – mediolańskiej „La Scali”, dedykowany Andrzejowi Zborowskiemu w osiemdziesiątą rocznicę urodzin.


Nagroda „Pro Arte” Marszałka została przyznana w uznaniu ponad 40-letniej pracy zawodowej na rzecz Filharmonii Koszalińskiej, Koszalina i Województwa Zachodniopomorskiego.


Deklaracja dostępności       
Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.

W związku z zapisami art. 13 oraz art. 14 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest:

Województwo Zachodniopomorskie
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

Obsługę Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO Administrator (AD) wyznaczył Inspektora Ochrony Danych (IOD), który w jego imieniu nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych. Z IOD można kontaktować się pod adresem mail abi@wzp.pl.

Do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej. Województwo Zachodniopomorskie gromadzi Państwa dane w celu realizacji zadań wynikających z przepisów prawa oraz Statutu Województwa Zachodniopomorskiego, a w szczególności z ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2018 r., poz. 913). Podstawa prawna przetwarzania Państwa danych wynika z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych) oraz obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Województwa.

Administrator przetwarza Państwa dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celu, o którym mowa powyżej. W szczególnych sytuacjach Administrator może przekazać/powierzyć Państwa dane innym podmiotom. Podstawą przekazania/powierzenia danych są przepisy prawa (np. wymiar sprawiedliwości, administracja skarbowa, instytucje związane z obsługą szeroko pojętych funduszy unijnych, podmioty związane z obsługą sfery socjalnej – ZUS, PFRON) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania (np. z podmiotami sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, przetwarzania danych).

Dane osobowe przetwarzane przez Województwo Zachodniopomorskie przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy kompetencyjne lub ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r., poz. 1257) i ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), w tym Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.

Każda osoba, z wyjątkami zastrzeżonymi przepisami prawa, ma możliwość:

  • dostępu do danych osobowych jej dotyczących,
  • żądania ich sprostowania,
  • usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Z powyższych uprawnień można skorzystać w siedzibie Administratora, pisząc na adres AD lub drogą elektroniczną kierując korespondencję na adres abi@wzp.pl.

Osoba której dane przetwarzane są na podstawie zgody wyrażonej przez tę osobę ma prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z RODO przetwarzanie Państwa danych osobowych przez Województwo Zachodniopomorskie. Organem właściwym dla ww. skargi jest:

Urząd Ochrony Danych Osobowych
ul. Stawki 2
00-193 Warszawa

W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe w Województwie Zachodniopomorskim, podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach ich podanie jest warunkiem zawarcia umowy. O szczegółach podstawy gromadzenia danych osobowych i ewentualnym obowiązku lub dobrowolności ich podania oraz potencjalnych konsekwencjach niepodania danych, informowani Państwo będziecie przez wydział merytoryczny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.


Dear Sir or Madam,


in connection with the provisions of art. 13 and art. 14 of the REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (the General Data Protection Regulation) (OJ.UE. 2016, L 119, item 1) we would like to inform you that the Administrator of your personal data is:

West Pomerania Region
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

The Marshal’s Office of the West Pomerania Region is responsible for servicing the West Pomerania Region.

Pursuant to art. 37, paragraph 1 lit. a of the General Data Protection Regulation, the Administrator (AD) has appointed a Data Protection Officer (DPO) who oversees the processing of personal data on its behalf. The DPO can be contacted at abi@wzp.pl.

The scope of the activities of the regional self-government includes the performance of regional public tasks, not reserved by the statutes for government administration bodies. The West Pomerania Region collects your data for the purpose of implementing tasks resulting from legal provisions and the Statute of the West Pomerania Region, and in particular from the Act of 5 June 1998 on the regional self-government (Journal of Laws of 2018, item 913). The legal basis for the processing of your data results from a number of competence (substantive) acts and responsibilities and tasks mandated by institutions superior to the Region.

The administrator processes your personal data to a strictly defined, minimum extent necessary for the achievement of the purpose referred to above. In special situations, the Administrator can transfer / entrust your data to other entities. The basis for the transfer / entrustment of the data includes: legal provisions (e.g. the justice system, tax administration, institutions related to servicing the broadly-defined EU funds, entities related to social services – the Social Insurance Institution, PFRON) or any correctly developed, providing personal data security, data entrustment contracts related to processing (e.g. concluded with entities from the ICT and telecommunications, data processing sectors).

The personal data processed by West Pomerania Region will be stored for the period necessary to achieve the purpose for which it was collected and in accordance with the periods of archiving specified in the competence laws or the Act of 14 June 1960 Code of Administrative Procedure (Journal of Laws of 2017, item 1257) and the Act of July 14, 1983 Act on the National Archival Resource and State Archives (Journal of Laws of 2018, item 217), including the regulation of the President of the Council of Ministers of January 18, 2011 regarding the office instruction, uniform material lists of files and instructions on the organization and scope of the operation of company archives.

Each person, with the exception of the reserved provisions of law, has the right to:

  • access the personal data concerning the person,
  • request rectification,
  • remove the data or limit the processing,
  • express objection to the processing.

The above-mentioned rights can be exercised at the Administrator's office by writing to the Administrator’s address or by e-mail, addressing correspondence to abi@wzp.pl.

The person whose data is processed on the basis of the consent expressed by this person has the right to withdraw this consent at any time without affecting the lawfulness of the processing that took place on the basis of the consent before its withdrawal.

You have the right to lodge a complaint with the supervisory body concerning the processing of your personal data by the West Pomerania Region that is not in accordance with the General Data Protection Regulation. The authority competent for the above-mentioned complaints is:

Urząd Ochrony Danych Osobowych
[Personal Data Protection Office]
ul. Stawki 2
00-193 Warsaw

Depending on the sphere in which personal data is processed in the West Pomerania Region, providing personal data is a statutory or a contractual requirement. In special cases, providing the data is a condition for the conclusion of a contract. The details of the basis for the collection of personal data and any obligation or voluntariness of the submission of it and the potential consequences of a failure to provide data shall be informed by the substantive department of the Marshal's Office of the West Pomerania Region.

Sehr geehrte Damen und Herren,


nach den Bestimmungen von Art. 13 und Art. 14 der VERORDNUNG (EU) 2016/679 DES EUROPÄISCHEN PARLAMENTS UND DES RATES vom 27. April 2016 zum Schutz natürlicher Personen bei der Verarbeitung personenbezogener Daten, zum freien Datenverkehr und zur Aufhebung der Richtlinie 95/46/EG (Datenschutz-Grundverordnung) (ABl. EU von 2016 , L 119, Pos. 1), informieren wir, dass die

Woiwodschaft Westpommern (Zachodniopomorskie)
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

Verantwortlicher für die Verarbeitung Ihrer personenbezogenen Daten ist.

Die Bedienung der Woiwodschaft Westpommern führt das Marschallamt der Woiwodschaft Westpommern.

Nach Art. 37 Abs. 1 Buchstabe a DSGVO hat der Auftragsverarbeiter einen Datenschutzbeauftragten benannt, der in dessen Namen den Bereich der Verarbeitung personenbezogener Daten überwacht. Mit dem Datenschutzbeauftragten können Sie sich kontaktieren unter der E-Mail-Adresse abi@wzp.pl.

Zum Tätigkeitsbereich der Gebietskörperschaft der Woiwodschaft gehört die Wahrnehmung öffentlicher Aufgaben in Woiwodschaftsbelangen, die nach dem Gesetz nicht den Organen der Regierungsverwaltung vorbehalten sind. Die Woiwodschaft Westpommern erhebt Ihre personenbezogener Daten für Zwecke der Realisierung von Aufgaben, die aus den Rechtsvorschriften und der Satzung der Woiwodschaft Westpommern resultieren, insbesondere aus dem Gesetz über die Gebietskörperschaft der Woiwodschaft vom 5. Juni 1998 (Gesetzblatt der Republik Polen von 2018, Pos. 913). Die Rechtsgrundlage für die Verarbeitung Ihrer personenbezogener Daten resultiert aus einer Reihe von Kompetenzgesetzen (sachlich) und den Pflichten und Aufgaben, die durch Institutionen übertragen werden, die gegenüber der Woiwodschaft übergeordnet sind.

Der Auftragsverarbeiter verarbeitet Ihre personenbezogene Daten in einem genau festgelegten, minimalen Bereich, der zur Ereichung des vorstehenden Ziels erforderlich ist. In besonderen Situationen kann der Auftragsverarbeiter Ihre personenbezogener Daten an andere Rechtsträger übermitteln oder diesen überlassen. Grundlage der Übermittlung/Überlassung der Daten sind die Rechtsvorschriften (z. B. Rechtspflege, Finanzkontrollverwaltung, Institutionen, verbunden mit der Bedienung der Fonds der Europäuischen Union, Rechtsträger, vrbundenmit der Bedienung der Sozialbelange – Sozialversicherungsanstalt ZUS, Staatlichen Fonds zur Rehabilitierung behinderter Personen (PFRON, oder entsprechend aufgebaut sind und die Sicherheit der personenbezogenen Daten, Verträge über die Überlassung der Daten (z. B. mit Rechtsträgern des IT und Telekommunikationssektors, und die Datenverarbeitung gewährleisten).

Gespeichert werden die personenbezogenen Daten, die durch die Woiwodschaft Westpommern verarbeitet werden, in einem Zeitraum, der für Zwecke der Realisierung des Ziels, für das sie erhoben wurden, erforderlich ist und der den Fristen der Archivierung entspricht, die in Kompetenzgesetzen oder in der Verwaltungsverfahrensordnung vom 14. Juni 1960 (Gesetzblatt der Republik Polen von 2017, Pos. 1257) und im Gesetz über den nationalen Archivbestand und über Archive vom 14. Juli 1983 (Gesetzblatt der Republik Polen von 2018, Pos. 217) festgelegt wurden, hierunter in der Verordnung des Ministerpräsidenten vom 18. Januar 2011 über die Kanzleileitlinie, die einheitlichen Akten-Sachregister und die Leitlinie der Organisation und des Funktionsbereichs von betrieblichen Archiven.

Jede Person hat die Möglichkeit, vorbehaltlich der nach Rechtsvorschriften vorgesehenen Ausnahmen:

  • des Zugriffs auf die personenbezogenen Daten, die sie betreffen,
  • eine Berichtigung der Daten zu verlangen,
  • die Löschung der Daten oder die Einschränkung der Verarbeitung zu verlangen,
  • einen Einspruch gegen die Verarbeitung zu erheben.

Diese Berechtigungen können Sie in Anspruch nehmen, indem Sie sich an den Auftragsverarbeiter unter der vorstehenden Anschrift oder auf elektronischem Weg an die Adresse für den Schriftverkehr abi@wzp.pl wenden.

Erfolgt die Verarbeitung mit Einwilligung, dann ist der Interessent berechtigt, seine Einwilligung zu einem beliebigen Zeitpunkt zu widerrufen, was keinen Einfluss auf die rechtmäßige Verarbeitung auf der Grundlage der Einwilligung vor deren Widerruf haben wird.

Sie sind berechtigt, bei der Aufsichtsbehörde Einspruch gegen die Verarbeitung durch die Woiwodschaft Westpommern Ihrer personenbezogenen Daten entgegen DSGVO zu erheben. Die zuständige Behörde für den vorgenannten Einspruch ist:

Urząd Ochrony Danych Osobowych (Datenschutzbehörde)
ul. Stawki 2
00-193 Warsaw

In Abhängigkeit von dem Bereich, in dem die personenbezogenen Daten in der Woiwodschaft Westpommern verarbeitet werden, ist die Bereitstellung der personenbezogenen Daten eine gesetzliche oder vertragliche Anforderung. In besonderen Fällen ist deren Bereitstellung die Bedingung für den Abschluss des Vertrags. Über Detailaspekte der Grundlage der Erhebung der personenbezogenen Daten und die etwaige Pflicht oder die Freiwilligkeit der Datenbereitstellung sowie über potenzielle Konsequenzen der Nichtbereitstellung der Daten werden Sie von der Fachabteilung des Marschallamtes der Woiwodschaft Westpommern informiert.

Przejdź do serwisu