Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

dsc 0064 0


Za nami finał konkursu „Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2016”. Była to siódma edycja tego przedsięwzięcia. Finałowa gala, podczas której główną nagrodę otrzymała Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie, odbyła się w poniedziałek, 29 maja 2017 roku. W uroczystości udział wzięła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


Ewę Prądzyńską z Muzeum Narodowego w Szczecinie uhonorowano za wystawy: „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorskiej i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera” oraz „Sztuka królestwa Dahomeju z kolekcji Birgit Schloyhauer i Gustawa Wilhelma”. W nagrodę laureatka otrzymała 4 tys. zł przyznane przez Marszałka Województwa.


- Muzeum jest dziś miejscem refleksji o wydarzeniach mających miejsce w przeszłości. Pełni ono nie tylko rolę kapsuły czasu przechowującej dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także pomaga nam je zrozumieć, odczytując te treści ciągle na nowo. Pasja i zaangażowanie z jakim pracownicy działów realizują podejmowane przedsięwzięcia nie pozostaje obojętną dla społeczności Pomorza Zachodniego. Odbiorcami Waszej twórczej działalności są wszystkie pokolenia mieszkańców naszego regionu. Projekty laureatki i osób wyróżnionych są tego najlepszym dowodem - podsumowała rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


Oprócz nagrody głównej, wyróżnienia otrzymały jeszcze dwa inne przedsięwzięcia. To wystawa „Karlino na starej pocztówce 3D” autorstwa Krystiana Zalewskiego z Muzeum w Karlinie oraz projekt „Zeszyty edukacji muzealnej” opracowany przez pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie: Patrycję Jakubiak, Przemysława Antczaka i Małgorzatę Darowną.


Konkurs to najważniejsze dla zachodniopomorskich muzealników wydarzenie współorganizowane przez Marszałka Województwa oraz Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jego siódma edycja, podobnie jak poprzednie, skierowana była przede wszystkim do muzeów Pomorza Zachodniego. Do plebiscytu mogły być zgłaszane najlepsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej, w tym działalności wystawienniczej, wydawniczej, naukowej, edukacyjnej oraz mecenatu muzealnictwa.


Nagrody w „Zachodniopomorskim Muzealnym Wydarzeniu Roku” ustanowione zostały w 2009 roku przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Od początku celem konkursu jest wybór oraz uhonorowanie najciekawszego przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej poprzedniego, zakończonego już roku, a także promocja najlepszych projektów muzealnych Pomorza Zachodniego i zwiększenie ich wpływu na codzienne życie społeczności lokalnych.


Tegoroczna gala podsumowująca plebiscyt odbyła się w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.


Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego