Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

logo małeWielka literatura w interpretacji wielkich aktorów, spotkania z autorami książek, słuchowiska na żywo to tylko niektóre z atrakcji Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”, na który już dziś zapraszamy do Książnicy Pomorskiej od 2 do 5 października 2015 r.


CZYTANIE TO ODKRYWANIE


Już po raz trzeci zapraszamy do Szczecina na wyjątkowe spotkanie z literaturą, w czasie którego słowo pisane ożyje i przemówi – nie jak zwykle, w ciszy i prywatności – lecz we wspólnie dzielonej przestrzeni wyobraźni. Program festiwalu obejmuje czytanie fragmentów dzieł literackich przez cenionych artystów, którzy dzięki swojej interpretacji nadadzą im osobisty wymiar. Ponadto publiczność będzie mogła spotkać się z autorami, uczestniczyć w wieczorach poetyckich, spektaklach i recitalach. Na najmłodszych czytelników czekają przygotowane z myślą o nich propozycje. Jak co roku w programie znajdą się doskonałe teksty – zarówno klasyka, jak i literatura współczesna, w tym kryminał, reportaż i beletrystyka, autorów polskich i zagranicznych.


Nazwa tego kulturalnego wydarzenia została zmieniona z Festiwalu Książki Słuchanej na Festiwal Czytania, aby odzwierciedlić rozwój jego koncepcji: by był świętem książki w każdej formie, drukowanej, czytanej czy elektronicznej.


Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością tacy twórcy jak: poetka Ewa Lipska, pisarze Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Saramonowicz, reporter Wojciech Tochman i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Z kolei wśród artystów, którzy podzielą się z publicznością interpretacją dzieł literackich, znajdą się m.in.: Grażyna Barszczewska, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Olaf Lubaszenko, Sławomira Łozińska, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Joanna Szczepkowska, Henryk Talar, Joanna Trzepiecińska, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Magdalena Zawadzka. Opiekę nad festiwalem objął Wojciech Pszoniak jako Dyrektor Artystyczny.


W atmosferę festiwalu wprowadzi wyjątkowy koncert Czytnik linii papilarnych według wierszy Ewy Lipskiej, do którego muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Na scenie oprócz wieloosobowego chóru wystąpią aktorzy: Anna Polony, Jerzy Trela, Wojciech Pszoniak oraz sopranistka Edyta Krzemień. Wieczór uświetni obecność Ewy Lipskiej. Zespół Teatru Polskiego, pod dyrekcją Adama Opatowicza, przedstawi widowisko poetyckie O Teatrze, o Nim, o Nas poświęcone pamięci Gustawa Holoubka. Reżyser Jacek Papis zaprosi na premierę spektaklu 1945 opartego na kanwie bestsellerowej pozycji Magdaleny Grzebałkowskiej "1945. Wojna i pokój". Tematem kolejnej edycji Czytagramów, czyli słuchowiska na żywo będą listy Witkacego do żony Jadwigi (z kolekcji Książnicy Pomorskiej). Niewidomi artyści ze szczecińskiej grupy Espero zabiorą nas w podróże wyobraźni tropem słów znanych polskich podróżników.


Zapraszamy do odkrywania nowych światów i wewnętrznych pejzaży dzięki dobrej książce – bowiem tylko literatura uświadamia człowiekowi, że wyobraźnia nie ma granic. „Biada literaturze, która nie budzi namiętności", jak powiedział Boy-Żeleński, niech więc tegoroczny festiwal wzbudzi ich w nas wiele!


Pełny program wszystkich wydarzeń Festiwalowych oraz imprez towarzyszących można znaleźć w załączniku oraz na stronie www.festiwalczytania.pl.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa zachodniopomorskiego.


Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (Odkrywycy_Wyobraźni_PROGRAM_(1).pdf)Odkrywycy_Wyobraźni_PROGRAM_(1).pdf1332 kB

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego