Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

P1320953XXXVI Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu", którego inauguracja miała miejsce w dniu 18.10.2013 roku w Wałczu, był jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego weekendu na kulturalnej mapie Pomorza Zachodniego. Jego organizatorem był burmistrz miasta Wałcz oraz dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury. Po Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, Turniej jest najstarszym konkursem o zasięgu ogólnokrajowym. W organizowanym corocznie wydarzeniu udział biorą recytatorzy z całej Polski – młodzież, studenci i dorośli. Licznie reprezentowane jest zawsze województwo zachodniopomorskie.

 

Podczas Turnieju Wałeckie Centrum Kultury zapewnia możliwość bezpłatnego uczestnictwa w przesłuchaniach konkursowych, warsztatach i Koncercie Laureatów. Każdego roku wydarzenie ma zapewnioną oprawę artystyczną w postaci imprez towarzyszących – koncertów.

 

Laureatem tegorocznej edycji został pan Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego, który otrzymał z rąk dyrektora Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego UMWZ Jacka Jekiela, nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 1000 zł oraz nagrodę rzeczową Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz. Turniej zakończył uroczysty koncert znanej polskiej piosenkarki Anity Lipnickiej.

 

W tym miejscu warto także wspomnieć o organizowanym w Świdwinie w dniach 18-19.10.br. 44. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Śpiewaka i Anny kamińskiej. Jury po przeczytaniu i przeanalizowaniu 275 zestawów wierszy postanowiło przyznać Tytuł Honorowego Obywatela Zamku Świdwińskiego ze „Złotym Kluczem" do Bramy Zamkowej i 5000 złotych pani Sławie Rudnickiej z Kołobrzegu. Wyłoniono także trzy równorzędne nagrody wyróżnienia I stopnia po 1000 zł oraz trzy wyróżnienia II stopnia po 500 zł. Imprezę uświetniła wystawa Jubileuszowa z okazji 45-lecia Działalności Kulturalnej na Zamku i 20-lecia Świdwińskiej Orkiestry Dętej.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego