Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

 DSC020919 października 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie wieży ostatecznej obrony na zamku joannitów w Swobnicy. Jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie gminy jakie odbyły się do tej pory i bardzo istotna inwestycja na skalę powiatu i województwa. Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego reprezentował Krzysztof Barczyk Dyrektor Gabinetu Marszałka. Województwo Zachodniopomorskie przyznało dotację na renowację wieży w kwocie 135 000 zł.

 

 

 

 

 

 

Po przemówieniach oraz przecięciu wstęgi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó Ewę Stanecką, Dr Guido Hinterkeuser oraz Wójt Gminy Banie Teresę Sadowską, uczestnicy wydarzenia mogli zwiedzić wieżę ostatecznej obrony. Po pokonaniu schodów i wejściu na wieżę, goście mogli podziwiać piękny widok. Następnie odbył się koncert muzyki dawnej pn. „Na zamku Króla Molodura”, który poprowadził Damian Wilk. Podczas koncertu jako pierwsi wystąpili początkujący gitarzyści z MCTKiS, a następnie  Zespół Classic Rock Trio ze Szczecina, który wpasował się bardzo dobrze w klimat zamku.

W dalszej części uroczystości odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej w Swobnicy z dziennikarzem, prezenterem, publicystą, autorem humorystycznych opowiadań Romanem Czejarkiem. Napisał książkę pt. „Swobnica – Wildenbruch” wydaną przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina.

Gmina Banie wraz z Województwem Zachodniopomorskim oraz pozostałymi podmiotami wspierającymi inwestycję czynią  nieustannie starania o pozyskania kolejnych środków finansowych na renowację zamku, który jest wspaniałym obiektem zabytkowym na terenie naszego województwa, jak i całego kraju.

 DSC0179 DSC0167

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego