Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

Informujemy, że 28.01.2010 r w kinie "Zamek", w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie o godzinie 17.30 odbędzie się pokaz premierowy dwóch pierwszych filmów powstałych przy wsparciu finansowym Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film:

- Awans w świadomości czyli fama o Famie - producent Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art
- W starym kinie Pionier 1909
- producent Boogie Production, Bogiel Bohdan.

Wstęp Wolny Zapraszamy

 

Przed pokazem filmów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Pana Witolda Jabłońskiego Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz członkami Rady Programowej ZFF


Informacje o filmach:

Tytuł filmu: Awans w świadomości czyli fama o Famie, reżyser wyłoniony w wyniku warsztatów filmowo scenariuszowych Fama, dokument, debiut

W drugiej połowie sierpnia br, po raz trzydziesty dziewiąty, odbędzie się w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA.

Podstawowym pomysłem realizacyjnym filmu jest osoba narratora, który z OFF-u prowadzi rozmowy, podprowadza pod następujące po sobie elementy filmu, a następnie je komentuje.

Całość zatem przypominać będzie nieco sposób realizacji wykorzystywany w TVN-nowskim cyklu „66 niezapomnianych…” z tą jednak różnicą że film o Famie nie będzie montażem archiwaliów i wypowiedzi studyjnych (w układzie „jeden do jeden”), a będzie realizowany w różnych miejscach, będzie zawierał łapane na gorąco wydarzenia na tegorocznym Festiwalu, będzie je kojarzył z archiwaliami i konkretnymi osobami, a także spróbuje oddać atmosferę festiwalowych dni.


Tytuł filmu: W starym kinie – Pionier 1909, reżyser Marcin Korneluk, dokument, II film

Pionier 1909 – to film dokumentalny z elementami inscenizacyjnymi. Wprowadzenie klimatu z okresu w którym powstało kino oraz poprzez „Ślizg” epokowy przypominający widzowi najważniejsze chwile z historii miasta, a przez to również kina, chcę wprowadzić nowatorskie elementy, nieobecne dotychczas w tego typu filmach. Widz powinien wciągnąć się w opowiadaną historię, zapominając, że ogląda film dokumentalny. Wprowadzenie do filmu inscenizacji, kostiumów i scenografii nawiązującej do lat 20-tych, 30-tych, 50-tych i kolejnych, pozwala widzowi wczuć się w minione lata, poczuć się częścią tego nieziemskiego klimatu, jaki otacza widza siedzącego w kinie Pionier. Wprowadzenie przewodnika, oprowadzającego nas po kinie i historii Szczecina pozwala widzowi ogarnąć całość, uszeregować napływające informacje i poczuć się jak na wycieczce… takiej historycznej wizyjnej. Tą rolę obejmie szczeciński aktor.

Specjalnie do filmu skomponowana zostanie muzyka jazzująca. Spokojnie ilustrować będzie treść filmu. Wykorzystane zostaną również standardy rightimowe oraz zaaranżowana zostanie nowa wersja fragmentu popularnej piosenki „Małe Kina”.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego