Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

CDP

 

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zapraszają na spotkanie z Robertem Koniecznym – architektem Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, uznanego na zakończonym przed niespełna dwoma tygodniami, Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie za najlepszy budynek 2016 roku.

 

Na spotkanie zapraszamy w piątek, 2 grudnia 2016 roku o godzinie 17.00 Muzeum Narodowego Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, przy placu Solidarności 1. Na spotkanie wstęp wolny (uwaga! ograniczona liczba miejsc).


Realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes otrzymała na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie tytuł „Budynek roku 2016 na świecie” (World Architecture Festival – World Building of the Year 2016). Wcześniej, w lipcu tego roku, gmach otrzymał główną nagrodę w prestiżowym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016). Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zostało także wyróżnione w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz prestiżowym muzealnym wyróżnieniem Sybilla. Wystawa stała zajęła III miejsce w ogólnopolskim plebiscycie „Najlepsze muzea multimedialne”.

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najtrudniejszy czas poprzedniego systemu politycznego – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień '70, Sierpień '80, Sierpień '88, wpłynęły na transformacje ustrojowe w Polsce i Europie, trwale wpisując Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.


Muzealia
W zbiorach MNS–CDP znajdują się wyjątkowe przedmioty, część została przekazana przez licznych darczyńców. Wśród nich znajdują się: znaczone symboliką nazistowską pamiątki przywiezione przez zesłańców z Syberii, resztki dobytku ocalonego przez ludzi z różnych stron Polski z pożogi wojennej, pamiętnik jednego z żołnierzy wyklętych, album upamiętniający Jadwigę Kowalczyk – 16-letnią dziewczynkę zabitą w Grudniu '70, narzędzia ze Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, która była kolebką prawie wszystkich politycznych „przełomów”. Zgromadzone przedmioty są symboliczne i wyjątkowe, stanowią znakomity pretekst do opowieści o ludziach oraz wydarzeniach, z którymi były związane.


Archiwalia
W MNS–CDP znajdziemy niepowtarzalne materiały: skany dokumentów konferencji poczdamskiej, wywiadu Armii Krajowej działającego podczas drugiej wojny na Pomorzu Zachodnim, oryginalne akty nadania ziemi po 1945 r., zaproszenia na uroczystości patriotyczne w okupowanym Wilnie wykonane ręcznie przez córkę generała Augusta Fieldorfa „Nila”, gazety z okresu „Solidarności” czy ręcznie spisywane postulaty Sierpnia '80 i nielegalne wydawnictwa, których sporo pojawiło się po wprowadzeniu stanu wojennego. Tylko u nas znajduje się komplet dokumentów Komitetu Strajkowego Sierpnia '88. Oprócz archiwalnych zdjęć, znanych z podręczników do historii i encyklopedii, MNS–CDP ma spory zbiór fotografii nieznanych, odnalezionych niedawno przez darczyńców na strychach i w piwnicach.

 

Notacje
Historie wielu ciekawych postaci znajdą tu wszyscy, którzy zechcą spędzić w MNS–CDP trochę czasu przy infokioskach lub stanowiskach odsłuchowych i prysznicach dźwiękowych. Swoje wspomnienia nagrało dla nas wielu wyjątkowych ludzi, a wśród nich: Tadeusz Chłopicki – potomek dyktatora powstania listopadowego, który w 1945 r. zdobywał Kołobrzeg; Danuta Szyksznian-Ossowska – 17-letnia żołnierka Armii Krajowej na wileńszczyźnie; Jan Tarnowski – jeden z uczestników ataku na konsulat sowiecki w Szczecinie w 1956 r.; Teresa Hulboj – działaczka Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 1980–1981; Andrzej Milczanowski – lider zachodniopomorskiej „Solidarności”, czy Edward Radziewicz – przywódca strajku w porcie w 1988 r.

 

Filmy
Na ekranach, monitorach i w infokioskach MNS–CDP można obejrzeć ciekawe filmy archiwalne, chociażby przypominające konferencje w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, na których zapadały decyzje dotyczące powojennych granic w Europie. Zobaczymy stalinowskie procesy pokazowe z moskiewskim „procesem szesnastu” (przywódców Polskiego Państwa Podziemnego), filmy przypominające rewoltę Grudnia '70, zapisy propagandowe z epoki gierkowskiej i dokumenty z chwil najbardziej radosnych, przykładowo podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. Filmy przypominają najważniejsze postaci, mające wpływ na zmianę biegu historii, ale też te nieznane, bez działań których przełomy nie byłyby możliwe.

 

Dzieła sztuki
Jako jedno z muzeów historycznych w Polsce MNS–CDP specjalnie na swoje potrzeby zamówiło dzieła sztuki u wybitnych polskich artystów. W naszych zbiorach znalazły się dzieła: Kobasa Laksy, Roberta Kuśmirowskiego, Tomasza Mroza, Grzegorza Hańderka, Michała Libery, Leszka Jasińskiego, Wojciecha Zasadniego czy Huberta Czerepoka. Opowiadanie historii, inaczej niż przez nośniki tradycyjne (głównie muzealia, archiwalia), poszerza krąg widzów. Na ekspozycji znajdują się również dzieła starsze, artystów takich jak Xawery Dunikowski, Edward Dwurnik, Henryk Stażewski, Teresa Murak czy Piotr Młodożeniec. Sztuka nie tylko wzbogaca przestrzeń historyczną, ale także obiekty umieszczone w historycznym kontekście zyskują nowe znaczenia.

 

Robert Konieczny – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

 

Konieczny był dziesięciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (dla Domu Aatrialnego, Domu OUTrialnego i Domu Otwartego, Domu z Ziemi Śląskiej, Domu Bezpiecznego, Domu Autorodzinnego oraz Living-Garden House w Katowicach i Living-Garden House w Izbicy, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie i Arkę Koniecznego). Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego zwyciężając w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie. W 2007 roku pracownia KWK Promes znalazła się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata wydawnictwa „Scalae”. W tym samym roku magazyn „Wallpaper” zaliczył pracownię Roberta Koniecznego do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. W 2008 roku Konieczny został także laureatem „Europe 40 under 40” - Europe's Emerging Young Architects and Designers, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum, najlepszym młodym projektantom na świecie poniżej 40 roku życia. W tym samym roku Międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago zaliczyło Dom Aatrialny i Dom Ukryty do najlepszych budynków świata.

 

W 2009 roku Dom Bezpieczny znalazł się w finale World Architecture Festival Awards 2009 w Barcelonie, wśród najlepszych realizacji świata, a Dom OUTrialny w tym samym roku został zakwalifikowany do finału LEAF Awards 2009 w Berlinie, konkursu dla najbardziej nowatorskich budynków świata. W 2011 roku Robert Konieczny otrzymał doroczną nagrodę Ministra Kultury, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, jako drugi architekt w historii przyznawania tej nagrody. W lutym 2012 roku Dom Aatrialny został najlepszym budynkiem III RP w plebiscycie architektonicznym ogłoszonym przez tygodnik Polityka. W pierwszym tego typu plebiscycie w Polsce, gdzie spośród 15 nominowanych obiektów najlepszy budynek wybierali sami czytelnicy.

 

W 2016 roku Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło pierwszą nagrodę uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space. Najnowszym wyróżnieniem dla projektanta jest nagroda za Najlepszy Budynek Świata 2016 jaką otrzymał ten sam projekt w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Nagrody te pierwszy raz w historii trafiły do Polski.

 

Konieczny jest jednym z najczęściej publikowanych polskich architektów za granicą. Jego realizacje znalazły się w najważniejszych publikacjach, w tym dwukrotnie w „The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture”, serii książek wydawnictwa Tashen. W książce „European Architecture since 1890” światowej sławy krytyka - Hansa Ibelingsa, KWK Promes została wymieniona jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

 

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego