Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

akademia sztuki 2016Uladzimir Pazniak, Kaja Kleśta, Emil Michorzewski i Tomasz Staniszewski – to autorzy najlepszych artystycznych dyplomów w minionym roku w Akademii Sztuki w Szczecinie. Ich pracę docenił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Nagrody, podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Sztuki w Szczecinie, w czwartek 13 października br. wręczył wicemarszałek Jarosław Rzepa.

- Są to niezwykli, młodzi ludzie, którzy jako swoje życiowe powołanie wybrali zawód artysty – zawód wymagający nie tylko talentu i wrażliwości, ale również ogromnej dyscypliny i pracy. Nagrodą za tę aktywność są efekty, za które mam dziś przyjemność naszym laureatom podziękować – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

 

Nagrody Marszałka za Najlepsze Dyplomy Artystyczne wręczane są od 2002 r. Przyznawane są cztery nagrody, każda o wartość 3 000 zł. Konkurs jest dedykowany studentom uczelni, którzy uzyskali najlepsze oceny na egzaminie dyplomowym oraz mają status absolwenta studiów pierwszego lub drugiego stopnia Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Uladzimir Pazniak urodził się w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w 1985 roku. Jest absolwentem wydziału sztuki Uniwersytetu Państwowego imienia Janki Kupały w Grodnie. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012. W 2016 roku na Wydziale Malarstwa i Nowych Media Akademii Sztuki w Szczecinie uzyskał tytuł magistra sztuki. W swojej praktyce artystycznej stosuje media takie jak: rzeźba, rysunek, performance i wideo. Został nagrodzony za pracę: „Inochód. Jednoczesne stawianie obu nóg lewych” przygotowaną pod kierunkiem prof. dra hab. Kamila Kuskowskiego. Jego instalacja to wizualny dokument socjalnej utopii, obracający się wokół przełomowych artystycznych praktyk awangardowych. „Inochód to jeden z paradoksalnych sposobów poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych, polegający na unoszeniu jednocześnie obu kończyn z jednej strony ciała. Używając tego słowa jako tytułu do instalacji, zaznaczam polityczną pozycję artystów, do których odnoszę się w swojej praktyce.” – komentuje autor.

 

Kaja Kleśta została nagrodzona za dyplom pt. „Opracowanie graficzne 13 Bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego” . To absolwentka Wydziału sztuk Wizualnych, kierunku grafika. Dyplom zrealizowała w pracowni prowadzonej przez dr Michała Kacperczyka. Stypendystka MKiDN, MNiSW oraz Prezydenta Miasta Szczecina. Jej plakaty były pokazywane na wystawach w kraju i za granicą: we Włoszech, Rosji, w Japonii, Macedonii i Serbii. Zdobyła dwie równorzędne nagrody Grand Prix na 8. International Student Poster Competition w Skopje w Macedonii. Współautorka identyfikacji wizualnej 45. i 46. FAMY – wraz z Piotrem Deptą-Kleśtą. Z nim też prowadziła Galerię w Alei Fontann w Szczecinie. Współpracuje z Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie.

 

Zostały także docenione koncerty dyplomowe Tomasza Staniszewskiego z Wydziału Instrumentalnego oraz Emila Michorzewskiego z wydziału Edukacji Muzycznej.

 

Tomasz Staniszewski to urodzony (3 września 1992 roku w Stargardzie Szczecińskim) akordeonista. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie dr hab. Jerzego Siemaka. Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. W 2013 roku został laureatem 2 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Ossie w Rosji. W 2015 roku zdobył drugą nagrodę na III Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Mont-Dore (Francja). W duecie z Hubertem Leśniewski na akordeon-klarnet zajmował czołowe miejsca na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Sanoku, Mławie, Solcu Zdrój. W 2012 roku nawiązał współpracę z Alicją Węgorzewską, czołową europejską mezzosopranistką, co zaowocowało serią koncertów w kraju i zagranicą: m.in. w Warszawie, Bytomiu, Doha (Katar).

 

Emil Michorzewski – absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku dyrygentura chóralna i muzyka liturgiczna. Dwukrotny laureat stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendysta Miasta Szczecin. Absolwent Studium Organistowskiego w Szczecinie. Jako członek Koła Naukowego WEM organizował kilka konferencji naukowych, występował także jako prelegent. Organizował i występował podczas licznych koncertów studenckich w Polsce i zagranicą.

 

Egzamin dyplomowy, do którego przystępują studenci, jest praktycznym podsumowaniem i prezentacją artystycznego kunsztu adepta uczelni. Studenci nominowani do Nagrody to osoby o ogromnym potencjale twórczym, mające na swoim koncie liczne dokonania artystyczne. Przed utworzeniem Akademii Sztuki w Szczecinie, zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego konkurs realizowany był przez szczecińską filię Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie.

 

Nagrody Marszałka dają możliwość uhonorowania młodych, uzdolnionych i pracowitych osób, które w trakcie swojej wieloletniej edukacji artystycznej wyróżniły się twórczością i działalnością kulturalną. Stanowią również sposób, poprzez który Województwo Zachodniopomorskie może pełnić swą statutową funkcję mecenasa kultury.

 

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego