Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

festiwal czytaniaPo raz kolejny Pomorze Zachodnie stanie się najbardziej zaczytanym… i zasłuchanym województwem w Polsce. W dniach 14-16 października br. odbędzie się w Szczecinie kolejna edycja Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”. W środę 5 października 2016 r. w Książnicy Pomorskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu. W spotkaniu udział wziął m.in. marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Już po raz kolejny, podczas Festiwalu Czytania w Szczecinie przekonamy się o sile i magii słowa pisanego.

 

W doskonałych interpretacjach aktorskich usłyszymy wspaniałe teksty literackie – klasykę, literaturę współczesną, reportaż beletrystykę, a także fragmenty dramatów i listów autorów polskich oraz zagranicznych.

 

- To wydarzenie pokazuje nam, jak ważną rzeczą powinna być dla nas wszystkich książka, która towarzyszy nam od wieków i wierzę, że kolejne wieki będzie towarzyszyć. Zaczynaliśmy ten festiwal, promując inny wymiar książki, jakim jest audiobook. Czynimy to dalej, ale chcemy rozwijać formę tego wydarzenia. Festiwal „Odkrywcy Wyobraźni” jest inspirowany i dedykowany książce, ale sięga także po słuchowiska czy spektakle – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który dodał, że po raz pierwszy impreza nie otrzymała wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Smuci nas ten fakt, ale mogę zapowiedzieć, że my będziemy dzieło promowania czytelnictwa i zainteresowanie książką promować nadal. Także w przyszłym roku – zaznaczył marszałek.

 

Na program festiwalu złożą się: aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania z autorami, performatywne czytania, projekty słowno-muzyczne, słuchowiska, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

Wśród artystów, którzy podzielą się z publicznością swoim wykonaniem dzieł literackich znajdą się m.in.: Olga Adamska, Mariusz Bonaszewski, Piotr Cyrwus, Krystyna Czubówna, Adam Dzieciniak, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Maksymowicz z grupą Espero, Danuta Morel, Konrad Pawicki, Dorota Pomykała, Wojciech Pszoniak, Magdalena Smalara, Joanna Szczepkowska, Nigel Miles Thomas, Robert Więckiewicz, Wiktor Zborowski, Mirosław Zbrojewicz.

 

Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością tacy autorzy jak: Janusz Głowacki, Juliusz Ćwieluch, Grzegorz Kalinowski Dariusz Kortko, Angelika Kuźniak, Cezary Łazarewicz, Marcin Pietraszewski, Wacław Radziwinowicz, Justyna Sobolewska i Agata Tuszyńska.

 

W ramach roku Henryka Sienkiewicza odbędzie się cykl czytań utworów noblisty. Z kolei z okazji Roku Szekspirowskiego usłyszymy wielkie monologi szekspirowskich bohaterów m.in. w ich oryginalnym brzmieniu, które przedstawi brytyjski aktor Nigel Miles Thomas.

 

Atrakcją z pogranicza czytania i teatru będą z pewnością performatywne czytania: Przygody dobrego wojaka Szwejka z udziałem Jarosława Gajewskiego, Sławomira Orzechowskiego i Mirosława Zbrojewicza; Zocha na podstawie książki Angeliki Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali w wykonaniu Izabeli Dąbrowskiej, Anny Gajewskiej; Czytagramy wg listów Witkacego do żony Jadwigi oraz Adresat nieznany Katherine Kressmann Taylor w interpretacji Wojciecha Pszoniaka i Roberta Więckiewicza.

 

- Robert Więckiewicz staje się naszym stałym gościem i nawet pod festiwal ustawia cały swój jesienny kalendarz. W tym roku sam wybrał pozycję, którą przeczyta – mówił Piotr Muszyński, spiritus movens „Odkrywców Wyobraźni”.

 

W programie znajdą się również wydarzenia z muzyką na żywo m.in. Projekt: Prawda muzycznie Mariusza Szczygła oraz Discovery&Movie z udziałem Krystyny Czubówny i duetu muzycznego braci Steczek.

 

Nie zabraknie również ciekawych propozycji dla najmłodszych odbiorców festiwalu.

 

To tylko niektóre z wydarzeń, które czekają na Państwa podczas Festiwalu Czytania w Szczecinie – szczegółowy program na www.festiwalczytania.pl

 

Organizatorem Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” jest Książnica Pomorska w Szczecinie. Pomorze Zachodnie wsparło finansowo organizację festiwalu.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego