Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

z4cfvbxdbx 0We wrześniu powracają do pełnej aktywności instytucje kultury. Wśród nich Opera na Zamku w Szczecinie. We wtorek 13 września br. poznaliśmy plany Opery na nowy sezon artystyczny. W konferencji prasowej udział wzięła członek Zarządu Anna Mieczkowska.

 

- Poprzedni sezon w wykonaniu Opery był niezwykły i dostarczył nam tak wielu wrażeń, że nic dziwnego, że nasze oczekiwania są teraz bardzo wysokie. Wciąż rośnie też apetyt na niezapomniane wieczory w jedynym na Pomorzu Zachodnim teatrze muzycznym. Jestem pewna, że w programie nowego sezonu znajdą się wydarzenia na najwyższym poziomie, które odwiedzą tysiące miłośników opery – mówiła członek Zarządu Anna Mieczkowska.

 

Nowy sezon artystyczny tradycyjnie już zacznie porywający koncert inauguracyjny. Stu muzyków połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern z Greifswaldu pod batutami Jerzego Wołosiuka i Golo Berga wykona fragmenty opery Feliksa Nowowiejskiego „Legendy Bałtyku” i „VII Symfonię E-dur” Antona Brucknera. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród marszałka województwa zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

 

- W nowym sezonie mamy zaplanowanych sześć wydarzeń premierowych – zapowiada Jerzy Wołosiuk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery na Zamku.

 

Wśród premier nowego sezonu znajdziemy arcydzieła operowe (z „Carmen” na czele) a na scenie pojawią się największe światowe gwiazdy, m.in. Artur Ruciński, solista nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali i londyńskiej Covent Garden. Po raz pierwszy od pamiętnego „Rentu” powstanie musicial - „Crazy for you”.

 

Pojawią się dwa spektakle baletowe pod kierownictwem Karola Urbańskiego. Oba z towarzystwem orkiestry na żywo. Będą to „Dziadek do orzechów” oraz „Dzieci z Dworca Zoo” w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka. – Pierwszy z nich jest pozycją bardziej klasyczną, familijną. Chcemy aby był w warstwie wizualnej skierowany do dzieci, ale w znaczeniowej także do dorosłych. „Dzieci z Dworca Zoo” to dzieło łączące różne generacje. Zrealizujemy je bardziej ascetycznie, ale także w taki sposób, aby dostarczało wielu wrażeń – zapowiada Urbański.

 

W styczniu 2017 roku Opera na Zamku w Szczecinie obchodzić będzie 60 urodziny. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń okolicznościowych. Wśród nich wydarzenie skierowane do wszystkich mieszkańców regionu i Szczecina. Będzie to spektakl, na który bilet będzie kosztował 60 gr, co nawiązywać będzie do rocznicy powstania teatru. Bilety dostępne będą internetowo i w kasach. – W 1957 roku przy ul. Bohaterów Warszawy w Szczecinie pierwszy raz odbyła się premiera w Operetce Szczecińskiej. Chcemy wrócić do korzeni i pokazać to, z czego słynął ten teatr, zwłaszcza w pierwszych latach działalności – mówił dyrektor Opery Jacek Jekiel.

 

Szczegóły na: http://www.opera.szczecin.pl/

 

Opera na Zamku w Szczecinie jest samorządową instytucja kultury, której oranizatorem jest Województwo Zachodniopomorskie.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego