Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

 

P.Wraga konferencjaCzołowe dzieła ludów zamieszkujących Ukrainę od VI tysiąclecia p.n.e. do XII w. n.e. zostaną zaprezentowane na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wystawa nosić będzie nazwę „Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar” i dostępna będzie od 15 lipca br.


Szczegóły przedsięwzięcia poznaliśmy podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 czerwca br. w Szczecinie. Uczestniczył w niej m. in. Przemysława Wraga – kierownik w Wydziale Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, zaangażowany w ściągnięcie wystawy do Szczecina.


Wystawę wypełnią unikalne dzieła starożytnych złotników pochodzące z kolekcji Muzeum Historycznego Dziedzictwa Kulturowego „Platar” w Kijowie. Prezentowane na ekspozycji eksponaty, będą wyjątkową okazją do poznania niezwykle fascynującej i bogatej historii Ukrainy. Ekspozycja obejmuje ponad 480 unikatowych dzieł ludów zamieszkujących północne wybrzeża Morza Czarnego oraz Morza Śródziemnego - pięknie zdobione naczynia trypolskie; z końca neolitu i brązu: broń, uprząż końską, ozdoby i przedmioty codziennego użytku należące do Kimmerów, Scytów, Sarmatów; figurki terakotowe, naczynia greckie i rzymskie oraz niezwykle cenne i wyrafinowane złote klejnoty należące Scytów, Greków i Rzymian a także wyroby złotnicze z Bizancjum i Rusi Kijowskiej.


Zobaczymy także m.in. najdawniejsze wyroby należące do kultury trypolskiej, dekorowane ornamentyką nacinaną i inkrustacją, a także najpóźniejsze, ze wspaniałą dekoracją malarską z użyciem jednego lub dwóch kolorów. Na wystawie zobaczyć, będzie można naczynia ręcznie lepione a odznaczające się bardzo wysokim poziomem wykonania i przepiękną ornamentyką oraz trwałością (misy, figurki, dwojaki, modele świątyń).


Unikalnymi artefaktami są także dzieła sztuki użytkowej stylu zoomorficznym należące do Scytów, jednej z wielu fascynujących i intrygujących społeczności koczowniczych, jakie pojawiły się w starożytności na terenie Ukrainy, a których wspaniała sztuka i kultura budzą dziś uznanie i szacunek. Wyroby powstawały zazwyczaj ze złota i brązu, wykonywane przez samych Scytów lub na zamówienie przez greckich mistrzów. Roślinożerne zwierzęta (jeleń, byk, koń, owca i inne) symbolizowały źródło dobra i porządek ziemski; drapieżniki (lew, pantera, tygrys, wilk) oraz orły, węże i fantastyczne gryfy uosabiały siły zła i moce pozaziemskie.

 

Okres rzymski to czas, kiedy obok przezroczystego szkła zaczęły występować kosztowne kielichy i czary ze szkła kolorowego i mozaikowego. Powszechną stała się produkcja naczyń z brązu i srebra. W złotnictwie epoki klasycznej i helleńskiej pojawił się styl wielobarwny, w którym szerokie zastosowanie znalazły drogocenne kamienie, barwne minerały i szkło. Wyroby jubilerskie stały się niezwykle wyszukane, zyskując wyrafinowanie dzięki technice granulacji, filigranu i emalii.


Przyjęcie chrześcijaństwa ściśle związało państwa Półwyspu Bałkańskiego, Zakaukazia, Ruś Kijowską oraz Krym z centrum wschodniego chrześcijaństwa – Konstantynopolem. Potężnym sąsiadem Bizancjum na północy od IХ w. była li Ruś Kijowska – jedno z największych państw średniowiecznej Europy.


W załączeniu kilka eksponatów, które od lipca będzie można zobaczyć na szczecińskiej wystawie.

 

Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Galeria Północna, od 15 lipca 2016 r.

 

 

 

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego