Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

SLF2015.1Ruszyła czwarta już edycja Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego "Sensacyjne Lato Filmów". To nie lada gratka dla wszystkich sympatyków kina. Do niedzieli, 9 sierpnia, na uczestników czeka ponad 40 polskich i zagranicznych filmowych propozycji.

 

Festiwal odwiedziła w piątek, 7 sierpnia, członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska, która wręczyła Ikonę Polskiego Kina Jerzemu Stuhrowi.

 

W programie Festiwalu przewidziano także projekcie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, seriale telewizji AXN, panele dyskusyjne Kina Konesera - projektu sieci kin Helios, warsztaty filmowe oraz Targi Filmowe dla międzynarodowych dystrybutorów. Ważny punkt wydarzenia stanowią nagrody i wyróżnienia. Co roku kapituła festiwalowa przyznaje Ikonę Polskiego Kina dla wybitnego aktora oraz Latarnika dla reżysera łączącego w swoich filmach walory kina artystycznego z sympatią widzów.

 

- Festiwal łączy przyjemne z pożytecznym. Można bowiem odwiedzić najpiękniejsze uzdrowisko w Polsce i przy okazji oglądać ciekawe filmy przy szumie fal Bałtyku - podkreśliła członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska. To także ogromny zaszczyt dla mnie wręczyć Ikonę Polskiego Kina wielkiemu artyście Jerzemu Stuhrowi – dodała Anna Mieczkowska.

 

Oprócz Jerzego Stuhra wyróżnienie otrzymała również Katarzyna Figura, a nagrodę Latarnika odebrał znany reżyser i scenarzysta filmowy Waldemar Krzystek. Wszyscy dołączyli do grona laureatów, którymi są już m.in.: Grażyna Szapołowska, Stanisław Mikulski, Janusz Gajos i Jan Nowicki, a Kołobrzeską Nagrodę Filmową "Latarnik": Agnieszka Holland, Ryszard Bugajski i Wojciech Wójcik.

 

"Sensacyjne Lato Filmów" to przede wszystkim niepowtarzalna okazja, aby spotkać swoich idoli z wielkiego ekranu spacerujących po kołobrzeskiej plaży, wziąć od nich autograf czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W ramach festiwalu odbywają się także Spotkania z Gwiazdami w Marine Hotel oraz dyskusje z twórcami po projekcjach filmowych.

 

- Coraz częściej słyszy się opinię, że Polacy nie potrafią robić kina gatunkowego, woląc poświęcać się filmom autorskim opartym na indywidualnie ustalanych zasadach. Hollywoodzkie przepisy na filmy "dobrze skrojone", trzymające się ściśle określonych zasad, decydujących o tym co jest kryminałem a co komedią czy melodramatem są znane polskim twórcom, ale traktowane przez nich z nonszalancją. Chcemy jednak udowodnić, że ta opinia nie do końca jest prawdziwa. Mamy bowiem wśród polskich filmowców także wybitnych fachowców, potrafiących poradzić sobie nawet z tak trudnym z warsztatowego punktu widzenia gatunkiem jak film sensacyjny. Przez tych kilka najbliższych dni pozwolimy się Państwu cieszyć się filmami, rozmowami z ich twórcami, a nawet znajdziemy wśród nich prawdziwych mistrzów - przekonywał gospodarz kołobrzeskiego wydarzenia Tomasz Raczek.

 

Kołobrzeg znany z nowoczesnej bazy noclegowej i zabiegowej, który dzięki wielomilionowym inwestycjom należy do ścisłej czołówki rankingów publikowanych m.in. przez Rzeczpospolitą czy Forbesa, będzie polską stolicą kina sensacyjnego do niedzieli, 9 sierpnia.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wsparł jego organizację kwotą 20 tysięcy złotych.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego