Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

IMG 1953Wielkimi krokami zbliżają się obchody Sierpnia ’80. Z tej okazji we wtorek, 18 sierpnia, w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin zorganizowano konferencję prasową poświęconą przygotowaniom 35. Rocznicy obchodów. Udział w niej wzięła m. in. posłanka Magdalena Kochan, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski oraz dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Wraga.


W ramach obchodów, już 27 sierpnia, odbędzie się koncert okolicznościowy, podczas którego piosenki kojarzone z „Solidarnością”, a także wartościami, o które walczył ten ruch społeczny, zaśpiewają szczecińscy artyści. Wśród wykonawców będą m. in.: Jola Szczepaniak, Kępisty Quartet, Olek Różanek, Krzysztof Baranowski. Koncert będzie poprzedzony promocją książki „Mój sierpień ’80” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.


Ponadto w związku z obchodami, Muzeum Narodowe w Szczecinie – dział Centrum Dialogu Przełomy - przygotowało reportaż zatytułowany Kobiety Solidarności. Autorką filmu jest Urszula Dębińska ze szczecińskiego ośrodka TVP. Film opowiada o kobietach zaangażowanych w działalność solidarnościową na Pomorzu Zachodnim, zarówno w czasie „karnawału Solidarności” jak i w czasie stanu wojennego, i później. Celem reportażu jest przybliżenie sylwetek często zapomnianych Pań, dzięki którym Solidarność przetrwała najcięższe chwile. Fragmenty reportażu będą emitowane w trakcie koncertu okolicznościowego. Cały reportaż będzie można zobaczyć 29 sierpnia br. w TVP Szczecin.


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jest partnerem wydarzeń 35. rocznicy obchodów Sierpnia ’80.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego