Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

sobieskiSzanowni Państwo,

 

już w najbliższy piątek (24 lipca) w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy "Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król", na której znalazło się prawie 120 eksponatów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i ponad 70 pochodzących z polskich instytucji muzealnych.

 

Prezentacja wystawy potrwa do dnia  25 października 2015 r.

 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Szczegółowe informacje znajdują się poniżej oraz na stronie internetowej instytucji: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=4993

 

 

Jan III Sobieski to postać o niebagatelnym znaczeniu dla historii XVII-wiecznej Europy. Śmiało można stwierdzić, że był on jednym z władców mających decydujący wpływ na jej ówczesny kształt. Na czasy jego aktywności politycznej jako marszałka, hetmana i króla przypadła niezwykle burzliwa i trudna walka o zachowanie granic oraz suwerenności europejskich państw. To, że poradzono sobie wtedy z zagrożeniem ze strony Imperium Osmańskiego, w dużej mierze zawdzięczamy politycznym i militarnym umiejętnościom polskiego władcy.

 

Wystawa czasowa "Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król" składa się z prawie 120 eksponatów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i ponad 70 pochodzących z polskich instytucji muzealnych. Prezentowane materiały dokumentują życie Jana III Sobieskiego oraz sytuację polityczną XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Wśród nich znajdują się, m.in.: obrazy, grafiki, militaria, medale, pieczęcie i rękopisy. Ekspozycję otwierają portrety Jana III Sobieskiego i członków rodziny królewskiej, a centralnym eksponatem zaprezentowanym publiczności jest imponujących rozmiarów panneau „Bitwa pod Wiedniem” wykonane przez malarza Melchiora Widmara dla pałacu Elti w Genui, pochodzące prawdopodobnie z końca XVII w. Licznie prezentowane są także dzieła upamiętniające słynne batalie z udziałem władcy.

 

Dodatkową atrakcję stanowią z pewnością trofea wojenne zdobyte w zwycięskich bitwach, m.in. pod Wiedniem w 1683 roku. Wśród nich wyróżnia się bezcenne siodło należące przypuszczalnie do wielkiego wezyra tureckiego Kara Mustafy oraz fragmenty namiotów tureckich. Na wystawie zobaczyć można również pełne zbroje, m.in. komplety zbroi husarzy „skrzydlatych”, a także okazy broni białej i strzeleckiej.

 

Instytucje użyczające eksponaty:

Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum in. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy w Krakowie, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Miejskie Wrocławia.

 

Organizatorzy
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Lwowskie Muzeum Historyczne

 

Patronat honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego