Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

TurniejTenorw2015Szanowni Państwo,

 

już w najbliższą sobotę (27 czerwca br.), o godzinie 20:30, na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych sezonu - międzynarodowy pojedynek na głosy - Wielki Turniej Tenorów. Jak co roku wydarzenie dostarczy publiczności ogromnych emocji i wielkich przeżyć.

 

Szczeciński Wielki Turniej Tenorów to najbardziej oczekiwane artystyczne wydarzenie lata, którego organizatoem jest Opera na Zamku w Szczecinie. W tym roku odbędzie się jego siedemneasta edycja. Co ważne, po kilku latach przerwy, Turniej odbędzie się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.


Historia turnieju sięga roku 1994, natomiast dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez w regionie, która trwale wpisała się w muzyczny pejzaż Szczecina. Co roku uczestniczy w niej kilkunastu tenorów w całego świata. Przez lata formuła imprezy nieco ewoluowała, ale jej główna idea pozostała niezmienna. Śpiewacy rywalizują o względy publiczności, która nagradza wykonawców symboliczną różą. Tryumfuje ten, którego publiczność obdarzy największą liczbą kwiatów.


Turniej ma swoją niezmienną formułę artystyczną. W jego pierwszej części artyści wykonują sławne arie operowe, by w drugiej – o zdecydowanie lżejszej formule – zabawiać publiczność popularnymi fragmentami operetek i nieśmiertelnymi pieśniami neapolitańskimi. Program koncertu uzupełniają zawsze efektowne fragmenty orkiestrowe – najczęściej uwertury do sławnych oper i operetek, w których swoje umiejętności prezentuje orkiestra szczecińskiej Opery pod batutą znanych i doświadczonych dyrygentów.


Choć Turniej Tenorów w założeniu jest zabawą, to nie wolno zapomnieć o istniejącym elemencie konkurencji, która dostarcza publiczności dodatkowej atrakcji i rozpala emocje. Kto tym razem podbije serca turniejowej publiczności?

 

Najbardziej znane, najtrudniejsze i najefektowniejsze arie operowe świata, ale także lekkie, dowcipne i melodyjne fragmenty popularnych operetek. Wszystko, co najlepsze w operowym koncercie w wykonaniu znakomitych tenorów z całego świata w towarzystwie orkiestry Opery na Zamku. Każdy z tenorów walczył będzie o względy publiczności i… róże!


Ten, który dostanie ich od widzów najwięcej, wygra i zostanie pasowany na rycerza.

 

W Turnieju weźmie udział ośmiu śpiewaków: Liparit Avetisyan (Armenia), David Beucher (Polska/Francja), Paweł Brożek (Polska), Pilipe Gachava (Gruzja), Amar Muchhala (Indie), Pavel Petrov (Białoruś), Sergiu Săplăcan (Gruzja), Dominik Sutowicz (Polska). Będzie im towarzyszyć Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie po dyrekcją Vladimira Kiradjieva.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego