Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

start 1 aCentrum Przemysłów Kreatywnych to nowo powstające miejsce w Akademii Sztuki, w którym spotka się świat sztuki ze światem biznesu. Do końca roku w centrum działać będzie piętnaście nowoczesnych pracowni projektowych, wzmacniających pozycję uczelni na ogólnopolskim rynku. Inwestycja realizowana jest ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

W środę, 4 marca, odbyła się konferencja prasowa z udziałem rektora Akademii Sztuki prof. Ryszarda Handke, marszałka Olgierda Geblewicza oraz członka Zarządu Anny Mieczkowskiej połączona ze spacerem po inwestycji.

 

Centrum Przemysłów Kreatywnych powstanie na terenie Akademii Sztuki. Ocenie prowadzone są prace remontowe w wyłączonej z eksploatacji, ze względu na zły stan techniczny, powierzchni. To dawny internat Liceum Medycznego, a następnie Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych. Centrum mieścić się będzie na 2900 m2 i pięciu kondygnacjach. – Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne – mówił podczas konferencji prof. Ryszard Handke.

 

Rektor Akademii Sztuki zaznaczył także, że centrum wpisuje Akademię Sztuki w jedną z najbardziej nowoczesnych instytucji w Polsce. – Będzie tu działać piętnaście pracowni projektowych, w których prowadzone będą zajęcia od fashion design , po laboratorium do tworzenia prototypów czy studio nagrań.

 

– Kiedy powstawała Akademia Sztuki nie miałem cienia wątpliwości, że uczelnia nie tylko będzie wpływać na życie kulturalne Szczecina i regionu, ale będzie też miejscem oddziałującym na życie gospodarcze, innowacyjność, kreatywność Pomorza Zachodniego. Krok po kroku, dzień po dniu Akademia Sztuki udowadnia, że nie myliłem się – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Bliskość do Skandynawii i Berlina to dobre sąsiedztwo do rozwoju aspiracji twórców skupionych wokół Akademii Sztuki. Mam nadzieję, że zachodniopomorscy przedsiębiorcy będą rónież korzystać z usług Akademii Sztuki i jej wychowanków – dodał.

 

Powstanie Centrum Przemysłów Kreatywnych, podobnie jak inne inwestycje zrealizowane w ramach projektu „Akademia ZMIENIA Szczecin” możliwe jest dzięki wsparciu finansowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach Centrum Przemysłów Kreatywnych stworzona zostanie nowoczesna przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców. Wyniki prac mają pozytywnie wpłynąć na potencjał badawczy, a także innowacyjność produktów i usług w dziedzinie przemysłów kreatywnych.

 

– Dotychczas udało nam się zrealizować najważniejsze zadanie inwestycyjne, czyli modernizację Pałacu pod Globusem, który od końca 2014 r. służy w pełnej okazałości studentom i wykładowcom Akademii Sztuki. Cieszy fakt, że projekt Centrum Przemysłów Kreatywnych będzie realizowany i, że przyczyni się do powiększenia powierzchni dydaktycznej uczelni. Powstanie tu nowoczesne miejsce, które wzmocni pozycję uczelni na ogólnopolskim rynku i przyciągnie studentów do naszego regionu – mówiła członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

 

Projekt „Akademia ZMIENIA Szczecin: Centrum Przemysłów Kreatywnych” realizowany będzie w ramach Priorytetu 1. GOSPODARKA - INNOWACJE – TECHNOLOGIE (Działanie: 1.2. INNOWACJE I TRANSFER TECHNOLOGII, Poddziałanie 1.2.2. Infrastruktura B+R).

 

Planowany termin zakończenia inwestycji to listopad 2015 r.

 

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego