Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

obecnosc nieobecnych tytulowaSzanowni Państwo.

 

W dniach 16 - 28 lutego br. Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie zaprasza na cztery wydarzenia:

 

Wystawę "OBECNOSC NIEOBECNYCH"

Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem - autorem książki "Cuda na fasadach"

Wystawę fotograficzną Bogdana Jankowskiego - "Himalaje, Karakorum"

Wystawę "Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich"

 

 

Wystawa "OBECNOŚĆ NIEOBECNYCH"
Data: 16 - 28 lutego 2015 r.
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

 

Wystawę zorganizowaną w związku z Polsko-Niemieckim Dniem Pamięci, obchodzonym 13 lutego 2015 r. , można oglądać do końca lutego 2015 r. w Sali im. Zbigniewa Herberta. Wystawa pokazuje historię deportacji Żydów pomorskich.


13 lutego 1940 roku z dworca Szczecin Główny Towarowy (Stettiner Güterbahnhof) naziści deportowali do Generalnej Guberni 1107 Żydów z prowincji pomorskiej. Co najmniej 846 spośród wywiezionych pochodziło ze Szczecina, pozostali z innych 27 miejscowości na Pomorzu. Przewieziono ich do wiejskich gett w Piaskach, Bełżycach i Głusku. W maju 1940 wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn wywiezieno i słuch po nich zaginął. Pozostali - starcy, kobiety i dzieci - zostali skoncentrowani w Bełżycach, które zostały „opróżnione” przez SS w nocy 28 października 1942 r., tj. prawie wszyscy zastrzeleni. Wojnę przeżyło 12 deportowanych Żydów pomorskich.Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem
Data: 24 lutego 2015 r., godz. 17:00
Miejsce: Aula

 

Podczas spotkania w Książnicy Pomorskiej Michał Rembas - historyk, dziennikarz, podróżnik, przewodnik turystyczny i autor książek "Zachodniopomorskie tajemnice", "Szczecin i okolice - przewodnik rowerowy", "Nekropolie", "Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły" - przedstawi swoją najnowszą publikację „Cuda na fasadach”. Książka pokazuje prawdziwe perełki architektoniczne, które autor odkrył na fasadach szczecińskich kamienic z końca XIX i początku XX w. Są wśród nich: bogowie, ludzie i zwierzęta, owoce, kwiaty a nawet narzędzia. Dawniej miały one nie tylko zdobić budowlę - często nosiły symboliczne przesłanie, nie zawsze już dla nas czytelne.


Ze wstępu:


„Większość szczecińskich kamienic i budynków publicznych powstała w stosunkowo krótkim czasie: stawiano je od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej, kiedy to miasto po likwidacji twierdzy wręcz ‘eksplodowało’ przestrzennie. (…) Takiego bogactwa detali zdobiących kamienice mieszkańcy Berlina mogą nam tylko pozazdrościć. Okazuje się, że w stolicy Niemiec w okresie międzywojennym podczas remontów domów dla sztuki z przełomu XIX i XX wieku nie miano większego szacunku. Fasady po prostu obtłukiwano z ozdób, zostawiając gładkieściany. W Szczecinie na szczęście się zachowały, między innymi dlatego, że miasto z powodu mniejszej zamożności nie modernizowało się w takim tempie jak Berlin. Szkoda tylko, że tak wiele tych detali niszczeje lub są niefachowo odnawiane”.


Książkę wydało Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji „Lider”.

 

 

Wystawa fotograficzna Bogdana Jankowskiego - "Himalaje, Karakorum"
Data: 11 - 28 lutego 2015 r.
Miejsce: Hol przy Czytelni Głównej

 

Wystawa fotograficzna Bogdana Jankowskiego przedstawia wybitnych himalaistów i góry Himalaje i Karakorum. Jej autor jest alpinistą, autorem licznych artykułów o tematyce górskiej, naukowcem i fotografem.

 

 

Wystawa "Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich"
Data: 02 - 28 lutego 2015 r.
Miejsce: hol przy Czytelni Głównej

 

Wystawa prezentuje wybrane wydarzenia historyczne, które zadecydowały o stosunkach polsko-niemieckich na przestrzeni tysiąca lat wspólnej historii. Autorami koncepcji wystawy są twórcy podręcznika o tym samym tytule - dr Mathias Kneip i Manfred Mack. Pod względem merytorycznym autorzy prezentują zarówno polskie, jak i niemieckie stanowiska, zwłaszcza w kwestiach spornych, których wciąż nie brakuje w historii wzajemnych stosunków.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego