Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

midzyrzecki rejon umocniony fot. pawe pawowskiSzanowni Państwo!

 

Zapraszamy na wykład Pawła Pawłowskiego na temat „Międzyrzeckiego rejonu umocnionego”, który odbędzie się w dniu 5 lutego br. (czwartek), o godz. 17:00 w Gmachu Głownym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Wykład odbędzie się w ramach cyklu Akademia Podróżnika.

 

Wstęp wolny.

 

Podczas spotkania prelegent przybliży historię budowy Ufortyfikowanego Łuku Odry i Warty – Festungsfront im Oder-Warthe Bogen w latach 1936-44; opowie o wykorzystaniu jednego z największych na świecie systemów podziemnych fortyfikacji w czasie II wojny, po jej zakończeniu, aż po lata obecne. Międzyrzecki Rejon Umocniony to atrakcja turystyczna i miejsce spotkań pasjonatów podziemi – subkultury bunkrowców (Bunkerites). Podziemne trasy o ponad 30 km długości, z licznymi schronami bojowymi i grupami warownymi, siedliskami nietoperzy, nadal tworzą tajemniczą atmosferę tego niezwykłego miejsca na turystycznej mapie Europy.

 

Paweł Pawłowski – absolwent historii Uniwersytetu Szczecińskiego, nauczyciel, animator kultury, przewodnik turystyczny, inicjator i uczestnik jednych z pierwszych w Polsce drugowojennych inscenizacji historycznych. W latach 2008–2014 dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Szczecinie, członek Rady Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Wiceprezes Zachodniopomorskiego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK, członek Klubu Przewodników Turystycznych PTTK w Kołobrzegu, członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich O/ Zachodniopomorski, współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Archeologii Militarnej Pomorze, Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, inicjator powstania i członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, członek Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Jest autorem wielu artykułów i wystąpień dotyczących historii Pomorza Zachodniego, ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków techniki, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci, pomników i cmentarzy wojennych. Pomysłodawca rewitalizacji i utworzenia sieci muzeów związanych ze szlakiem bojowym 1. Armii Wojska Polskiego: Zachodniopomorskie Muzea Wojskowe. Pomysłodawca Rajdu i Marszu Zaślubin, spektaklu historycznego Bój o Kołobrzeg. Redaktor naczelny i pomysłodawca wydawnictwa „Gazeta Muzealna”. Aktywnie działa na rzecz integracji lokalnych społeczności, w tym m.in. Sybiraków kołobrzeskich i gryfickich, kombatantów i pionierów, współpracując ze Związkiem Sybiraków, Kołobrzeskimi Pionierami i Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Odznaczony: złotą odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkami, medalem Pro Mari Nostro oraz medalem Zasłużony dla Turystyki.

 

Akademia Podróżnika to cykl wykładów prowadzonych przez osoby, dla których dalekie i bliskie podróże są pasją. Do współtworzenia i uczestniczenia w Akademii zapraszamy nie tylko profesjonalnych przewodników, ale przede wszystkim podróżników oraz amatorów każdego rodzaju turystyki, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i wrażeniami z odbytych podróży. Akademia Podróżnika odbywa się raz w miesiącu w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego