Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

wystawa historyczna   ciniba

Zapraszamy do odwiedzenia w lutym Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Instytucja przygotowała na ten czas cztery wystawy tematyczne.

 

Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich

Eugeniusz A. Daszkowski - jubileusz 85-lecia urodzin i prezentacja ksiąki "Na morzu i na lądzie"

W dobrym towarzystwie - BUK 2014

Stefania Mazurczak - Złote sny i Fioletów żal...

 

 

 

 

 

 

Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich


Data: 02 - 28 lutego 2015
Miejsce: hol przy Czytelni Głównej

 

Od 2 do 28 lutego można w Książnicy Pomorskiej obejrzeć wystawę przygotowana w ramach projektu Niemieckiego Instytutu Polskiego (Deutsches Polen – Institut, Darmstadt), przygotowanego przy wsparciu Fundacji Roberta Boscha, Wydawnictwa Cornelsen oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

Wystawa prezentuje wybrane wydarzenia historyczne, które zadecydowały o stosunkach polsko-niemieckich na przestrzeni tysiąca lat wspólnej historii. Wiedza i refleksja nad tymi wydarzeniami jest niezbędna do zrozumienia dzisiejszych, wzajemnych relacji.


Autorami koncepcji wystawy są twórcy podręcznika o tym samym tytule - dr Mathias Kneip i Manfred Mack. Pod względem merytorycznym autorzy prezentują zarówno polskie, jak i niemieckie stanowiska, zwłaszcza w kwestiach spornych, których wciąż nie brakuje w historii wzajemnych stosunków.


Organizatorzy wystawy w Książnicy Pomorskiej: Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, Goethe-Institut w Warszawie.

 


Eugeniusz A. Daszkowski – jubileusz 85-lecia urodzin i prezentacja książki „Na morzu i na lądzie”


Data: 04 lutego 2015, godz. 17:00
Miejsce: Sala im. prof. Henryka Markiewicza


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Eugeniuszem A. Daszkowskim z okazji 85-lecia urodzin pisarza. Spotkanie odbędzie się 4 lutego 2015 o godz. 17 i będzie połączone z prezentacją jego najnowszej książki.

 

Eugeniusz A. Daszkowski, kapitan żeglugi wielkiej pisarz marynista, były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Jako pisarz zadebiutował w 1958 roku na łamach „Głosu Szczecińskiego” opowiadaniem Ostatni papieros. W kolejnych latach opowiadania i reportaże o tematyce morskiej zamieszczał w prasie szczecińskiej. Publikował również w prasie ogólnopolskiej (m.in.„Dziennik Wieczorny”, „Kultura”, „Litery”, „Morze”, „Polityka” „Tygodnik Morski)”. W 1972 roku ukazała się jego pierwsza książka Wachta, zawierająca zbiór opowiadań morskich. Napisał ponad dwadzieścia książek, m. in.: Afrykańskie wspomnienia, Fere, Blindziarze z San Pedro, Pierwsza po Bogu. Kpt. ż.w. Danuta Kobylińska-Walas, Morskie manowce, Isabel z Mailandu - stając się jedynym kapitanem marynarki na świecie z tak bogatym dorobkiem pisarskim. W 1996 roku opublikował autobiograficzne wspomnienia Mój Wyszków, których kontynuacją są wydane w 2000 roku Wyszkowskie wspomnienia.


Najnowsza książka Na morzu i na lądzie opublikowana została w wydawnictwie Unitas w Siedlcach w 2014 roku. Jest to wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Katarzynę Szkarpetowską, będący sumą dotychczasowych zdarzeń życiowych, które wiodą od rodzinnego Wyszkowa poprzez wiele mórz i lądów do stałego zakotwiczenia w Szczecinie.

 


W dobrym towarzystwie - BUK 2014


Data: 06 - 28 lutego 2015
Miejsce: Sala pod Piramidą


Zapraszamy na wernisaż wystawy „W dobrym towarzystwie - Buk 2014” w piątek 6 lutego 2015 o godz. 17 w Sali pod Piramidą.

 

Prezentowane w Książnicy Pomorskiej witraże i obrazy wykonane zostały przez twórców uczestniczących w warsztatach artystycznych, które odbyły się w sierpniu 2015 r. w Buku. Zajęcia prowadziła kustosz wystawy - Katarzyna Szczęsna, artysta plastyk, od wielu lat tworząca w technice witrażu. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach, w tym Fitzwilliam Museum Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz na stałej wystawie The Niigata Prefectural Museum of History w Nagaoka Japonii. Na ekspozycję składają się prace malarskie i rzeźbiarskie opracowane kolorem zarówno w szkle jak i w tradycyjnych technikach artystycznych, misternie wykonane techniką witrażową lampy, biżuterię, świeczniki, serwetniki. Towarzyszą jej fotografie, dokumentujące pracę nad powstającymi dziełami. Ich autorem jest Marcin Gibalski, który ze strony Książnicy Pomorskiej sprawował opiekę nad uczestnikami pleneru.

 


Stefania Mazurczak - Złote sny i fioletów żal…


Data: 02 - 28 lutego 2015
Miejsce: hol przy Czytelni Głównej


W Galerii Jednego Obrazu prezentujemy płótno Stefanii Mazurczak "Złote sny i fioletów żal…" . Prezentowany obraz jest częścią cyklu „Złote sny i fioletów żal…”. Inspirowany autoportretem. Swoją treścią odnosi się do ulubionych motywów artystki, m.in.: ptaków i charakterystycznej dla jej twórczości gamie fioletów, której od początku swojej artystycznej drogi pozostaje wierna.

 

Stefania Mazurczak ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła) o specjalności: ceramika, malarstwo, grafika.


Dyplom uzyskała w 1966 roku.


Uprawia malarstwo sztalugowe i projektuje biżuterię unikatową. Od 1967 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.


Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uzyskała m.in.: I Nagrodę za plakat na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form, Szczecin 1973, nagrodę za najlepszy plakat roku w konkursie: ”Kobieta polska”, Szczecin 1975 oraz Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków za całokształt pracy twórczej w 2014 r.


Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego i Miejskiego w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: Kanadzie, Japonii, Szwecji, Francji, Niemczech i Grecji.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego