Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

IMG 8137Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie – z myślą o wzbogaceniu gromadzonej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie kolekcji dzieł Augusta Ludwiga Mosta – zakupiło w berlińskim domu aukcyjnym Auctionata podczas aukcji 2 grudnia br. cenny obraz Portret rodziny Kühn tego najwybitniejszego artysty XIX wieku związanego ze Szczecinem i Pomorzem.

 

Obraz wykonany techniką olejną na płótnie o wymiarach 55 cm x 68,5 cm, sygnowany i datowany przez artystę z lewej strony u dołu kompozycji LMost 1844, odnotowany w katalogu dzieł Augusta Ludwiga Mosta, sporządzonym w 1937 roku przez jego wnuka Petera Paula Mosta, powstał w 1844 roku na zamówienie Emila Kühna.

 

We wtorek, 16 grudnia 2014, o godzinie 11.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3, odbyło się na spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został nowy nabytek w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – kolejny obraz olejny Augusta Ludwiga Mosta.

 

W spotkaniu, obok Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego, udział wzięli p. o. Dyrektora Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Przemysław Wraga oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie Edward Osina.

 

O życiu i twórczości malarza oraz o nowym obrazie opowiedzieli – dr Ewa Gwiazdowska oraz dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Zakup obrazu został sfinansowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczegółowe informacje na temat Towarzystwa: www.przyjacielemuzeum.pl

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego