Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

z. wujekPodczas inauguracji nowego sezonu artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie, która odbyła się w sobotę 20 września br., poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Pro Arte Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Niestety Zygmunt Wujek nie mógł być obecny podczas uroczystości, ze względu na prace rzeźbiarskie, które wykonywał w Korei Południowej. Swą statuetkę i dyplom odebrał wczoraj z rąk Wicemarszałka Andrzeja Jakubowskiego podczas sesji Rady Miejskiej Miasta Koszalin.

 

Panu Zygmuntowi Wujkowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu artystycznych wyzwań i ich owocnych realizacji!


Nagroda Pro Arte przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu dla regionu.

 

Zygmunt Wujek – (ur. 1938 r.) rzeźbiarz, humanista i pedagog, wykładowca Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Autor i uczestnik licznych wystaw. Od 1994 r. jest wykładowcą Wydziału Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W pracy Zygmunta Wujka kluczową rolę odgrywa historia - tworzone przez niego kamienne rzeźby najczęściej nawiązują do tematyki ostatniej wojny. Prace Wujka można oglądać w wielu miastach Polski, również za granicą. Jest artystą wszechstronnym - jego rzeźby niosą konkretny przekaz, ale inspiracje nie zawsze są oczywiste.


W ubiegłym roku obchodom 75 urodzinom Zygmunta Wujka towarzyszyła wystawa wybranych prac artysty, zatytułowana „Dokąd idziesz?" oraz promocja pierwszej książki o dorobku rzeźbiarza – „Megality Zygmunta Wujka" Anny Gut. W roku 2014 otrzymał Nagrodę Prezydenta Koszalina
w kategorii Artysta Roku.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.koszalin.pro

 

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego