Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

akademia sztuki 1Inwestycje w budynku Akademii Sztuki – Pałacu pod Globusem dobiegają końca. Efekty prac realizowanych ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego mogli zobaczyć posłowie, władze województwa i dziennikarze podczas otwartego zwiedzania wyremontowanego Pałacu pod Globusem w Szczecinie, w piątek 24 października 2014 r.

 

Wśród gości wizytacji znaleźli się m.in. zachodniopomorscy posłowie: Magdalena Kochan, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina oraz władze województwa: marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Wojciech Drożdż.

 

- Idea utworzenia Akademii Sztuki miała szerokie poparcie, wszystkich opcji politycznych. Ale mieliśmy świadomość, że powstanie uczelni to dopiero pierwszy krok, że trzeba to małe dziecko odpowiednio wyposażyć, aby mogło się rozwijać. Dzięki środkom z budżetu województwa oraz dofinansowaniu RPO dziś Akademia Sztuki zyskuje nową wartość i otwiera się nie tylko na kształcących się tutaj młodych ludzi, ale także na mieszkańców regionu i Szczecina - mówił podczas krótkiego briefingu prasowego marszałek Olgierd Geblewicz.

 

- Pragniemy to, co otrzymaliśmy od władz województwa i Szczecina, oddać w taki sposób jaki możemy, sztuką i talentem młodych ludzi - mówił rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

 

Działania w ramach projektu „Akademia ZMIENIA Szczecin: modernizacja Pałacu pod Globusem" rozpoczęto w marcu 2013 roku. Od tego czasu Pałac widocznie się zmienił – m.in. oczyszczono piękną, zabytkową elewację, wymieniono drzwi i okna oraz pokrycie dachu, a na części zachodniej i łącznikowej zmieniono jego geometrię, uzyskując miejsce dla pracowni malarstwa. W ramach projektu powstaje siedem przestrzenni publicznych, przeznaczonych do prezentacji sztuki i edukacji artystycznej szerokiego grona odbiorców. Podczas piątkowego spotkania zwiedzający mogli zobaczyć efekty modernizacji.

 

Wyremontowana Galeria Rektorska pozwoli realizować profesjonalne ekspozycje prac uznanych artystów i studentów akademii. W wyniku adaptacji Przyziemia stworzono ogólnodostępną niekomercyjną galerię sztuki współczesnej, prezentującą najnowsze trendy w sztukach wizualnych. Dodatkową funkcję ekspozycyjno-turystyczną uzyskał również pierwszy dziedziniec Pałacu pod Globusem.

 

Po przykryciu dachem wewnętrznego dziedzińca Pałacu pod Globusem, powstała sala wyposażona w system nagłośnieniowy i oświetleniowy oraz system podestów i demontowalnej widowni. Może funkcjonować jako mały teatr, kameralna sala koncertowa, scena dla prób oraz jako sala dla spotkań panelowych, konferencji i prezentacji.

 

Dach Teatru Kameralnego umożliwił rozbudowę Mediateki na I piętrze o powierzchnię zaaranżowaną w formie ogrodu zimowego, pełniącego funkcję czytelni. Organizowane będą tam spotkania autorskie, wykłady poświęcone sztuce. Mediateka przewiduje też dostępność swoich zbiorów zarówno dla studentów i kadry AS, jak i dla społeczności miasta i regionu.

 

Główna sala prezentacyjna Akademii, dzięki adaptacji przekształciła się w wielofunkcyjną koncertowo–kinową, przystosowaną do prezentowania zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej oraz z wielokanałowym systemem projekcji audio. Odbywać się tam będą koncerty oraz pokazy filmowe, związane z działalnością dydaktyczną Akademii, a także otwarte dla publiczności. Możliwe stanie się cykliczne organizowanie wydarzeń muzycznych o wysokim poziomie artystycznym.

 

Remont dachu i adaptacja poddasza oraz drugiego piętra Pałacu pod Globusem umożliwia zorganizowanie w tych miejscach pracowni plastycznych. Odbywać się tam będą różnego typu warsztaty, m.in. plastyczne i twórcze dla dzieci, kursy rzeźby, malarstwa czy fotografii dla dorosłych, zajęcia dla osób starszych.

 

Działania prowadzone w ramach projektu „Akademia ZMIENIA Szczecin: modernizacja Pałacu pod Globusem" potrwają jeszcze do końca 2014 roku. Od stycznia 2015 roku wiele z odnowionych pomieszczeń Pałacu Pod Globusem będzie na stałe dostępnych nie tylko dla wykładowców i studentów Akademii Sztuki, ale także dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, Szczecina i turystów. Większość remontowanych przestrzeni zyska zupełnie nowe funkcje: ekspozycyjne i reprezentacyjne. Całość inwestycji wraz z wyposażeniem kosztować będzie prawie 20 mln zł.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego