Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

Marszałkowie laureaci-miniW ubiegłą sobotę 20 września, w ramach koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Drożdżem wręczyli Nagrody „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w Województwie Zachodniopomorskim. W roku 2014 laureatami Nagrody zostali:

 

Romana Kaszczyc (Barlinek) – nominowana przez Towarzystwo Miłośników Barlinka – ukończyła PWSSP we Wrocławiu w 1962 r. Po studiach zamieszkała w Barlinku, gdzie założyła Ognisko Plastyczne i Pracownię Ceramiki Unikatowej dla dzieci i dorosłych. Jako artystka jest twórcą w dziedzinach: ceramika unikatowa, malarstwo sztalugowe, rysunek, ilustracje książkowe, znaki graficzne, scenografia. Jest również pisarką. Ma w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech, udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych, 8 wydanych książek (w tym dwie w języku niemieckim), kilka broszur, wiele publikacji w różnych pismach, kilka spektakli teatralnych wg jej tekstów i piosenek.

 

Współpracuje z różnymi instytucjami kultury w Polsce. Była członkiem Narodowej Rady Kultury, współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Barlinka, w którym działa na rzecz kultury ponad 40 lat. Za pracę artystyczną, pedagogiczną i społeczną otrzymała wiele państwowych i regionalnych medali, odznaczeń, wyróżnień i tytułów (Order Uśmiechu, nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Niezwykła Osobowość Barlinka i wiele innych.

 

Nagroda dla barlineckiej królowej kultury, za zaangażowanie i artystyczną pasję,  w podziękowaniu za wyjątkową i wielowymiarową działalność edukacyjną i kulturotwórczą na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego.

 

Cezary Dubiel (Szczecin)do Nagrody zgłoszony przez Beatę Bogusławską, wiceprezes Stowarzyszenie Fotograficzna Grupa Twórcza KONTUR. Fotograficzny samouk. Autor fotografuje i tworzy diaporamy. Ma w swoim dorobku ponad 150 wystaw oraz blisko sto pokazów diaporam w Polsce i w 33 państwach na wszystkich kontynentach.

 

W maju 2012 Cezary Dubiel został uhonorowany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej zaszczytnym tytułem Artiste (AFIAP) a w listopadzie jako pierwszemu Polakowi FIAP przyznała mu tytuł Artiste w sztukach audiowizualnych – diaporamie (AV-AFIAP). W lipcu 2013 roku FIAP przyznało mu tytuł Excellence FIAP – Wybitnego Artysty. Należy od bardzo wąskiego grona dwudziestu pięciu polskich posiadaczy tego tytułu na przestrzeni sześćdziesięciu kilku lat istnienia FIAP. Jest jedynym Polakiem posiadającym tytuły artystyczne FIAP w obu dziedzinach sztuki fotograficznej.

 

Jest wybitnie uznanym laureatem ponad 70 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych i diaporam. Do najważniejszych należą – dwa Złote, trzy Srebrne i jeden Brązowy Medal FIAP, Złoty Medal Macedońskiej Federacji Fotograficznej, dwa Srebrne Medale i jeden Brązowy Fotoklubu Rzeczypospolitej, Srebrny Medal Salonu w Leskovac, Srebrny Medal Salonu w Bor, Brązowy Medal FD Janez Puhar, Brązowy Medal FIAF, Brązowy Medal AAFR, trzy Błękitne Wstęgi FIAP, wyróżnienia PSA, UPI, pierwsza nagroda Ministra Obrony Narodowej 2010 w Rzeszowie, wygrana w Konkursie Morze 2009 i wiele innych. Ma ponad 330 akceptacji w konkursach pod patronatem FIAP.

 

W kwietniu 2013 roku jego diaporama „Kamienie pamięci” została włączona do Audiowizualnej Kolekcji Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej i jako jedyna polska praca znalazła się pośród najlepszych dzieł najwybitniejszych diaporamistów świata. W uznaniu zasług Kapituła Fotoklubu RP przyznała mu Złoty Medal Za Fotograficzną Twórczość.

 

Nagroda „Pro Arte” w uznaniu wybitnych, światowych osiągnięć artystycznych w dziedzinie fotografii i diaporamy.

 

Bohdan Boguszewski – urodzony w 1949 r. w Lipianach (woj. zachodniopomorskie). Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuki w Poznaniu, dyrygent i założyciel Orkiestry „Academia”, projektodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu „Sacrum on Profanum” w Trzęsaczu.

 

Zainicjował także koncertowy cykl pt. „Przez muzykę do świata wartości”. Z Orkiestrą Academia nagrał sześć płyt kompaktowych. Prowadził koncerty z wybitnymi wirtuozami, m.in. z K. A. Kulką,
B. Niziołem, A. Szymczewską, K. Kennerem, P. Palecznym. Koncertował w Królewskim Konserwatorium w Kopenhadze, na Światowym Festiwalu Orkiestr Kameralnych i Symfonicznych we Florencji, w Filharmonii im. Herberta von Karajana w Berlinie, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także w siedzibie Hamburskich Filharmoników. W 2010 roku  w ramach obchodów Roku Chopinowskiego wraz z Orkiestrą Academia wystąpił w nowojorskich salach Lincoln Center i Carnegie Hall, gdzie chopinowskie utwory pod jego batutą interpretowali: Olga Kern, Adam Makowicz, Jerzy Stryjniak i Sławomir Wilk.

 

W 2013 r. do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum non Profanum zaprosił profesora Krzysztofa Pendereckiego, który wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego. Koncert ten był pierwszym w ramach obchodów jubileuszu 80 – lecia urodzin K. Pendereckiego. W obecności kompozytora poprowadził jego monumentalne dzieło pt. „Powiało na mnie morze snów – pieśni zadumy i nostalgii”. Prof. Bohdan Boguszewski w uznaniu artystycznych zasług otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz jako drugi po Marku Jasińskim – Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych.

 

Do Nagrody „Pro Arte” został nominowany przez Dziennikarską Komisję Konkursową.

 

Nagroda „Pro Arte” – przyznana przez Dziennikarską Kapitułę konkursową – dla twórcy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non Profanum”, z uwzględnieniem 9. edycji poświęconej twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

 

Zygmunt Wujek – znany rzeźbiarz (ponad 200 prac na Pomorzu), humanista i pedagog, prezentujący ogrom dokonań twórczych. Twórca monumentalnych płyt w obiektach sakralnych, malarz, rysownik, medalier, autor nagrobków cmentarnych, miłośnik historii oraz wykładowca Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Urodził się w 1938 r. w Rawiczu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1959-1965 studiował na Wydziale Rzeźby u prof. Bazylego Wojtowicza. Z Koszalinem związany od końca studiów od 1965 roku. Pracował w Młodzieżowym Domu Kultury w Koszalinie. Był nauczycielem w Technikum Budowlanym oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Działacz licznych związków i ugrupowań m.in. do 1981 r. prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor i uczestnik licznych wystaw, wielokrotnie odznaczony: Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1983 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1998 r.), Krzyżem Sybiraków (1998 r.), dwukrotnie medalem Mater Verbi (2001, 2007 r.), Gryfem Zachodniopomorskim (2007) oraz odznaczeniami kombatantów USA. Był radnym miejskim Koszalina, w 1998 roku obronił doktorat. Od 1994 r. jest wykładowcą Wydziału Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Obecnie przygotowuje się do habilitacji (otwarcie wystawy habilitacyjnej odbyło się w 2011 r. na terenie bunkrów atomowych w Podborsku koło Białogardu).

 

Historia w pracy twórczej Zygmunta Wujka odgrywa kluczową rolę; tworzone przez niego kamienne rzeźby najczęściej nawiązują do tematyki ostatniej wojny. Jego prace można oglądać w wielu miastach Polski, również za granicą.

 

Uznawany za ekscentryka, pozostaje legendą bohemy koszalińskiej. Zygmunt Wujek jest artystą wszechstronnym. Jego rzeźby niosą konkretny przekaz, a inspiracje nie zawsze są oczywiste. W ubiegłym roku obchodom 75-lecia Zygmunta Wujka towarzyszyła wystawa wybranych prac artysty, zatytułowana „Dokąd idziesz?” oraz promocja pierwszej książki o dorobku rzeźbiarza – „Megality Zygmunta Wujka” Anny Gut.

 

W roku 2014 Zygmunt Wujek otrzymał Nagrodę Prezydenta Koszalina w kategorii Artysta Roku.

 

Nagroda „Pro Arte” za cenny dorobek artystyczny i projektowy, stworzenie odrębnego, indywidualnego stylu na tle współczesnej rzeźby polskiej, a także za wielki wpływ jaki wywarł - poprzez swoją wybitną twórczość - na historyczną tożsamość mieszkańców Pomorza Zachodniego.

 

Laureaci Nagrody „Pro Arte” otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości po 10 000 zł brutto każda.

 

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego