Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

plk22070 img 7354 11Przez cały wrzesień w kilkudziesięciu miejscowościach Pomorza Zachodniego organizowane będą wydarzenia promujące różnorodność regionalnego dziedzictwa kulturowego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. 6 września 2014 roku w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie miała miejsce uroczysta inauguracja.

 

Europejskich Dni Dziedzictwa pod ogólnopolskim hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Koordynatorem wojewódzkim i organizatorem EDD od 10 już lat jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Europejskie dni Dziedzictwa objęte są honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także patronatem honorowym marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

 

Wśród zebranych gości znaleźli się m. in.: posłanka Magdalena Kochan, senator Sławomir Preiss z małżonką, Teresa Kalina - przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Wojciech Drożdż wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ewa Stanecka Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Małgorzata Gwiazdowska Miejski Konserwator Zabytków, Beata Makowska kierownik Oddziału Terenowegoo NID, ks. Marek Cześnin Diecezjalny Konserwator Zabytków, Teresa Sadowska wójt gminy Banie, prof. Adam Makowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, Paweł Pawłowski dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

W trakcie uroczystości z rąk wicemarszałka Wojciecha Drożdża i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ewy Staneckiej wręczone zostały wyróżnienia:

asp. szt. dr Markowi Łuczakowi - Medal „zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku przyznane zostały:
1. Małgorzacie Gwiazdowskiej – Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie
2. Księdzu Markowi Borowskiemu SAC z parafii p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie
3. Aleksandrowi Ostaszowi ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza
4. Piotrowi Piwowarczykowi z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

 

Listy gratulacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali Aleksander Ostasz i Andrzej Kocewicz z UW Service.

Wręczone zostały również honorowe dyplomy „Swojskie zabytki” nadane przez Marszałka województwa zachodniopomorskiego. Otrzymali je:
1. Magdalena Pilarska – użytkowniczka młyna z 1928 roku, Szczecin – Krzekowo
2. Aleksander Ostasz – Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza
3. Kazimiera Kalita-Skwirzyńska i Franciszek Skwirzyński – właściciele zabytkowej kuźni i parku w Chełmie Dolnym, gm. Trzcińsko Zdrój
4. Społeczny Komitet Odbudowy Zabytkowego kościoła w Motarzynie, gm. Tychowo
5. Ksiądz prałat dr Aleksander Ziejewski z Bazyliki p.w. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
6. Igor D. Górewicz – Stowarzyszenie Drużyna Grodu Trzygłowa
7. Magdalena Wiśniewska – właścicielka zagrody nr 25 w Brzózkach, gm. Nowe Warpno

 

Po części oficjalnej uroczystości zebrani goście zostali zaproszeni na Bulwar Piastowski, gdzie można było podziwiać replikę słowiańskiej łodzi Dobrawa. Właścicielem łodzi jest Drużyna Grodu Trzygłowa, która zaprezentowała średniowieczne gry i zabawy, pokazy kowalstwa, zielarstwa i kuchni słowiańskiej a także walki z komentarzem historycznym Wojewody Drużyny Igora Górewicza. Przy nabrzeżu zobaczyć można było także Barkę rzeczną z 1902 roku wydobytą z Odry w 2011. O historii wydobycia barki opowiadał Aleksander Ostasz ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.

 

W kinie Zamek o godz. 16-stej miała miejsce projekcja filmu w reżyserii Zdzisława Cozaca „Miasto zatopionych Bogów” połączona ze spotkaniem autorskim z reżyserem. Tuż po filmowym spotkaniu, o godzinie 18-stej w Galerii Gotyckiej Zamku rozpoczął się pokaz replik strojów z XVIII wieku. Prezentowane stroje zostały uszyte ręcznie, według wzorów strojów z epoki przez pracownię rekonstrukcji strojów historycznych Magdaleny Bekier.

 

EDD 2014

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, zapoczątkowany decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest jego aktywnym uczestnikiem od 1993 r. W obecnym kształcie Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 2004 roku. W imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego organizatorem jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

 

Nadrzędnym celem wydarzenia jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej i propagowanie dialogu międzykulturowego, udostępnianie do zwiedzania miejsc i obiektów, na co dzień niedostępnych lub nieznanych.

 

Tegoroczne hasło „Dziedzictwo – źródło tożsamości” pozwala uwypuklić szczególnie istotny dla naszego regionu kontekst odnoszący się do wszelkich akwenów, sieci dróg wodnych w ujęciu materialnym – jak chociażby latarnie morskie, mosty, urządzenia portowe, młyny wodne, jak również niematerialnym – obrzędowość związana z żeglugą, sztuka marynistyczna, kulinarna.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach EDD jest bezpłatny.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego