Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

plk22044 4dgnbSzczecin to bardzo ważne miasto na mapie polskiej wolności – mówiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, podczas wizyty w Szczecinie w piątek 5 września 2014 roku. Minister zwiedziła powstające Centrum Dialogu Przełomy, a także wzięła udział w konferencji prasowej wraz z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i wicemarszałkiem Wojciechem Drożdżem.

 

Minister Omilanowska miała okazję zobaczyć część budynku CDP – nowego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, w której ulokowana będzie wystawa stała. Powstanie ona w podziemnym pawilonie na pl. Solidarności i pokaże okres od 1939 r. do 1989 r., kiedy Polska nie była niepodległym państwem. Przypomni, jakie były przyczyny i skutki dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu. O tym jak docelowo wyglądać będzie Centrum, opowiedziała pełnomocnika Marszałka ds. Centrum Dialogu Przełomy Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

 

Podczas konferencji prasowej minister Małgorzata Omilanowska mówiła m.in. o miejscu Szczecina w najnowszej historii Polski – Rola Szczecina, Stoczni Szczecińskiej, robotników w zrywie, jaki miał miejsce w 1970 i w 1980 zeszła na drugi plan. Koncentracja na Gdańsku jest niesprawiedliwa. Szczecin nie może być w żaden sposób dyskryminowany w obchodach 25-lecia wolnej Polski. To bardzo ważne miasto na mapie polskiej wolności – mówiła Małgorzata Omilanowska.

 

Pani minister doceniła również zmiany, jakie następują w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim – To co się wydarzyło w Szczecinie przez ostatnie ćwierćwiecze jest czymś absolutnie bezprecedensowym w porównaniu z innymi miastami w Polsce. To dowód na niezwykłą dynamikę lokalnego społeczeństwa. Dziś bardzo ważny dzień, pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Szczecińskiej, ale cieszy mnie to, że wpisuje się on w szereg ważnych inwestycji kulturalnych, jakie mają miejsce na Pomorzu Zachodnim. Gratuluję osobom odpowiedzialnym za powstanie Centrum Dialogu Przełomy, bo jest to dowód, że jak się chce, to się da – mówiła Małgorzata Omilanowska.

 

Marszałek Olgierd Geblewicz przybliżył tematy spotkania z panią minister - Rozmawialiśmy o zmianach, jakie dokonały się na Pomorzu Zachodnim. Dziś wielki dzień w naszej Filharmonii Szczecińskiej, ale przecież to nie jedyny obiekt kulturalny, który powstał w ostatnich latach w naszym regionie.  Od kilku miesięcy miłośnicy muzyki we wschodniej części województwa mogą podziwiać Filharmonię Koszalińską, wyremontowany został też Teatr Bałtycki w Koszalinie. W Szczecinie również trwa szereg inwestycji. Zamek Książąt Pomorskich od jakiegoś czasu jest placem budowy – trwa modernizacja Opery na Zamku, remont północnego skrzydła Zamku, któremu nadajemy historyczny sznyt wewnątrz. Jest Akademia Sztuki, którą uznaję za nasze wspólne dzieło – powstałe dzięki determinacji Województwa Zachodniopomorskiego i otwartości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu dziś wspólnym wysiłkiem modernizujemy Pałac Pod Globusem. To kolejne przestrzenie kulturalne, które wkrótce będą służyły mieszkańcom.  Rozmawialiśmy także o przyszłej perspektywie unijnej, szansach na realizację inwestycji, które nam się marzą w Szczecinie: przestrzeni teatralnej na miarę XXI wieku, Centrum Naukowym (Balticum) - pod tą roboczą nazwą funkcjonuje projekt Muzeum Morskiego, które na etapie koncepcji miałoby być włączone w centrum, pełniące też funkcje naukowe, edukacyjne – mówił Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej.

Wicemarszałek Wojciech Drożdż zaakcentował fakt, że w powojennej historii naszego regionu nie było tylu inwestycji w dziedzinie kultury, co w ostatnich latach. – Docenią to następne pokolenia. Plac Solidarności w Szczecinie, Filharmonie w Szczecinie i Koszalinie to perły architektury, które zostaną docenione nie tylko w kraju, ale i w aspekcie międzynarodowym.

Wicemarszałek Drożdż podkreślał również trwającą od lat, owocną współpracę z minister Omilanowską – Jako wiceminister była dobrych duchem inicjatyw kulturalnych na Pomorzu Zachodnim. Mamy nadzieję, że jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska pozostanie kulturalnym ambasadorem naszego regionu w rządzie.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego