Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

plk22028 a18Cykl „Zachodniopomorskie spotkania w Bibliotece+”, a także niezwykły podarunek dla Książnicy – to tematy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 4 września 2014 r. w Szczecinie. W czerwcu br. Sejmik  Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o zwiększeniu dotacji dla Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie o 200 tys. zł. Środki te pozwolą na sfinansowanie cyklu spotkań w bibliotekach regionu, oraz na transport księgozbioru darowanemu Książnicy.


Celem cyklu „Zachodniopomorskie spotkania w Bibliotece+” jest promocja bibliotek, które zostały beneficjentami środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków pochodzących z budżetu Województwa na modernizację bibliotek w ramach programu Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek.

- Projekt ok. 30 spotkań to autorski pomysł naszego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przy współpracy z Książnicą Pomorską i innymi 13 bibliotekami. Rozbudowywanie, remontowanie i modernizowanie obiektów bibliotecznych to nie wszystko. Ważny jest duch, musimy zachęcać czytelników i mieszkańców Pomorza Zachodniego do częstego odwiedzania bibliotek. Myślę, że inicjatywa, z którą wyszliśmy – spotkań ze znanymi osobami świata sztuki i mediów, zwiększą zainteresowanie nie tylko samymi bibliotekami, ale i czytelnictwem - mówił wicemarszałek Wojciech Drożdż

Od kilku lat biblioteki, które funkcjonowały w fatalnych warunkach przemieniają się w obiekty XXI wieku, które śmiało możemy pokazywać gościom z zagranicy. Z racji tego, że ostatnio było remontowane, trzeba przypomnieć użytkownikom, że te miejsca znowu na nich czekają – podkreślał dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski.

W ramach projektu zrealizowane będą spotkania w 13 bibliotekach zachodniopomorskich (m.in. w Gryfinie, Mirosławcu, Choszcznie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Szczecinku, Karlinie), do udziału w których zaproszeni zostaną znane osobistości z dziedziny kultury i rozrywki. Najbliższe wydarzenia to spotkanie w bibliotece w Choszcznie z Marcinem Kydryńskim, wieloletnim dziennikarzem muzycznym Radiowej Trójki oraz Wojciechem Tochmanem, reportażystą m.in. Gazety Wyborczej (9 września). W ramach cyklu 12 września w Bibliotece Publicznej w Gryfinie wystąpi kabaret Koń Polski, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świnoujściu 19 września odbędą się spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych.

Zwiększona dotacja pozwoli również na transport księgozbioru, znajdującego się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Rostoku. Księgozbiór ten, zawierający książki naukowe i popularno-naukowe w języku angielskim, Książnica Pomorska otrzymała w darze z bazy Amerykańskich Sił Powietrznych w Rammstein.

- To ok. 20 tysięcy pozycji, o ogromnej wartości materialnej i intelektualnej – precyzował Lucjan Bąbolewski.

- Nie byliśmy jedyni, którzy byli chętni przyjąć ten zbiór. Dzięki skuteczności pana dyrektora wyprzedziliśmy dwie niemieckie biblioteki. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z przyjemnością sfinansował transport tego unikalnego zbioru – dodał Wojciech Drożdż.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego