Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

plk18481 IMG 1438Spotkanie przedstawicieli najważniejszych Europejskich Festiwali oraz Instytucji Literackich odbyło się w dniach 7 - 9 stycznia w Szczecinie. Do stolicy Pomorza Zachodniego przyjechali dyrektorzy z Belgii, Chorwacji, Hiszpanii, Łotwy, Litwy, Malty, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch, współpracujący w ramach europejskiej platformy wymiany literackiej Literature Across Frontiers. Konferencja prasowa wieńcząca przedsięwzięcie odbyła się dziś (czwartek 9 stycznia 2014 roku) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Jej gospodarzami byli Wicemarszałek Wojciech Drożdż oraz Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego  i inicjator spotkania Europejskich Festiwali oraz Instytucji Literackich.

 

Podczas konferencji mówiono o tym, jak dużą szansę ma Zachodniopomorskie na ulokowanie ważnych literackich projektów. Są plany, aby już w lipcu zorganizować bardzo nowatorski festiwalowy projekt polegający na organizacji wydarzeń w kilku nadmorskich miejscowościach w ciągu jednego tygodnia. 


 - Przed miesiącem spotkaliśmy się w mniejszym gronie w Rydze i przekonywałem naszych zagranicznych partnerów, aby kolejne spotkanie odbyło się w Polsce. Zdecydowaliśmy się na Pomorze Zachodnie, widząc tutaj potencjał i perspektywy dla naszych pomysłów. O tym, że była to dobra decyzja najlepiej świadczy fakt, że całe wydarzenie zostało zorganizowane w zaledwie dwa tygodnie przy ogromnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Książnicy Pomorskiej
– powiedział Artur Burszta.

Wicemarszałek Wojciech Drożdż mówił o promocji literatury jako swego rodzaju produkcie regionalnym.

- Jest to wydarzenie o tyle cenne, iż następuje po Zachodniopomorskim Kongresie Kultury. Jednym z głównych wniosków, z którymi ja się już roboczo zapoznałem, jest rozwój literatury na Pomorzu Zachodnim i rozwój wszystkich działań i instytucji, które tę literaturę mogą nie tylko upowszechnić, ale także wykreować jako nasz potencjał kulturalny. Wystartowaliśmy z Festiwalem Audiobookow, który tak naprawdę jest inicjatywą bardzo młodą – za to bardzo szeroko rozpoznawalną w różnych częściach naszego kraju. Chcielibyśmy jeszcze kilka innych ciekawych wydarzeń literackich na terenie Pomorza Zachodniego stworzyć, szczególnie w okresie sezonu letniego. Chciałbym aby Szczecin stał się Centrum Literatury na mapie Polski i dobrze rozsławiał Pomorze Zachodnie w Europie – podsumował wicemarszałek Wojciech Drożdż.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego