Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

bib9550 sttypSfinalizowane zostały projekty artystyczne tegorocznych stypendystów marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną. Dorota Jasińska, skrzypaczka, absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz.

 

Studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu, następnie we Włoszech z wyróżnieniem ukończyła studia solistyczne. W ramach stypendium rządu włoskiego odbyła również studia w Estonii.

 

Autorskim projektem, który zrealizowała w ramach stypendium był cykl koncertów zatytułowanych „Muzyka w służbie człowiekowi”, skierowanych do ludzi, którzy mają ograniczony dostęp do wydarzeń społeczno-kulturalnych. Artystka jest orędownikiem idei, że każdy ma jednakowe prawo realizacji wyższych potrzeb ludzkich, a ludzie kultury - powinni być szczególnie wrażliwi na potrzeby osób, których głos nie jest na co dzień słyszalny. Koncerty odbyły się w Domu Pomocy Społecznej w Parsowie (gmina Biesiekierz), w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, NZOZ Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornym Sulinowie oraz Zakładzie Karnym w Koszalinie. Koncert finałowy odbył się 28 listopada br. w studiu Polskiego Radia w Koszalinie w ramach „Salonu Muzycznego Radia Koszalin". W programie znalazła się muzyka włoska, rosyjska i czeska, utwory Tartiniego, Janacka i Czajkowskiego. Dorota Jasińska wystąpiła w duetach z Agnieszką Kowalczyk – wiolonczelistką oraz Aresem Chadzinikolau - pianistą.

 

W tym samym dniuw Sali widowiskowej Wałeckiego Centrum Kultury odbyła się premiera przygotowanego przez Paulinę Giwer spektaklu teatru tańca pt. „Od. Nowa.” Paulina Giwer jest tegoroczną absolwentką Państwowej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończyła również Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Wyreżyserowany przez nią spektakl „Od. Nowa.” to opowieść o relacji trzech kobiet i jednego mężczyzny. Szukając w wybranych tekstach Juliana Tuwima wspólnych mianowników z codziennym życiem odbiorców, Paulina Giwer przeplotła wątki miłości, odrzucenia, relacji międzyludzkich. Z doskonale znanych tekstów poezji poprowadziła do stworzenia zupełnie nowej historii. Artystka realizując spektakl skupiła się na temacie odrzucenia, a za myśl przewodnią spektaklu posłużył cytat Alfreda de Musseta „Jedyną prawdą na świecie jest miłość wykraczająca poza rozum”. Oparty na poezji J. Tuwima spektakl został zrealizowany
w 2013 roku, ogłoszonym „Rokiem Juliana Tuwima”.

 

Piotr Pauk - magister Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Komunikacji Multimedialnej, kierunek Fotografia. W ramach stypendium wymalował na kamienicy przy ul. Czarneckiego (obok dworca PKP) mural, który zatytułował „Essence”. Monumentalnych rozmiarów obraz przedstawia ozdobną ramę, otoczoną misternymi wzorami i kwiatami, w którą zatknięta jest stara pożółkła pocztówka. Widnieje na niej postać Kazimierza Nowaka – wybitnego polskiego podróżnika, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem). W ramę wpisane są tagi (podpisy) innych artystów - grafficiarzy, których Piotr Pauk zaprosił do współpracy. Murale wpisują się w nurt sztuki zwany „street artem”. Projekt został zrealizowany w ramach zadania stypendialnego pn. „ODBLOKOWANIE/Akcja Muralizacja.

 

Na realizację opisanych powyżej zadań każdemu z artystów przyznano stypendium w wysokości 12 000 złotych brutto, ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną są przyznawane od 2006 r.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego