Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

Baletowe OgniwaW repertuarze Opery Na Zamku muzyka Witolda Lutosławskiego zajmuje w tym sezonie miejsce szczególne. Setna rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, którą obchodzimy w 2013 r., zainspirowała artystów Opery do zaprezentowania publiczności utworów Lutosławskiego w nieoczekiwanym kontekście – w połączeniu z tańcem. O tym, czy to będzie próba udana przekonamy się już 16 listopada. „OGNIWA”, bo taki tytuł nosi baletowe przedstawienie, to trzy taneczne etiudy stworzone do „Małej suity”, „Muzyki żałobnej” oraz „Łańcucha II”. Ich autorami są Robert Glumbek, Kaja Kołodziejczyk i Piotr Czubowicz.

 

Utwory zostały tak dobrane, aby ukazać indywidulane oblicza artystycznej osobowości Lutosławskiego.

- Bardzo cieszy kolejna premiera baletowa, cieszy również fakt, że Szczecin w stulecie poświęcone Lutosławskiemu włączył się poprzez premierę baletową. Być może nie jest to sztuka łatwa, ale na pewno ambitna, a myślę, że taką sztuką powinien promować się Szczecin na arenie ogólnopolskiej. Jest to dobry krok ku temu byśmy pokazali potencjał przedsięwzięć kreatywnych w zakresie baletu – powiedział wicemarszałek Wojciech Drożdż. 

Jacek Jekiel, p.o. dyrektora Opery przekonywał z kolei, że zainspirowany znakomitą muzyką balet to jeden z najlepszych sposobów opisywania rzeczywistości przez sztukę.

 

Korzystając z okazji Wicemarszałek Wojciech Drożdż zaprosił wszystkich mieszkańców regionu na wydarzenie towarzyszące Kongresowi Kultury – 15 listopada a godz. 20 30 w hali Opery  „Operetki Czar”. Wystąpią w niej wszyscy soliści Opery w najbardziej rozpoznawalnych ariach. Za symboliczne 5 zł będzie można posłuchać najlepszych arii, a dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na jeden z Domów Pomocy Społecznej.

 

- Zapewniam Państwa, że Opera jest dla wszystkich. To jest miejsce, w którym każdy, nawet o najbardziej  wysublimowanym guście, najbardziej tradycyjnym, ale też nowoczesnym czy alternatywnym jest w stanie znaleźć tutaj inspirację. Chciałabym stworzyć taki program działania instytucji, by nie kojarzył się wyłącznie z zamknięciem w klasycznych ramach – tymi słowami zakończył konferencję Jacek Jekiel.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego