Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

DSCF2122Mamy już za sobą szczeciński koncert przygotowany przez Duo Miramare – projekt Doroty Jasińskiej realizowany w ramach przyznanego przez Marszałka O. Geblewicza stypendium artystycznego w roku 2013. Wykonany 29 października br. w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wł. Broniewskiego w Szczecinie koncert jest jednym z kilku, wpisanym w cykl pt. „Muzyka w służbie człowiekowi", koncertów zagranych w ośrodkach pożytku publicznego, których działaniem statutowym jest pomoc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub zdrowotnej.

 

Celem tego projektu jest wnoszenie do wspólnego życia społecznego wrażliwości na potrzeby ludzi, których głos nie jest na co dzień słyszalny. Pomysłodawca i wykonawca koncertów (Dorota Jasińska wraz z wiolonczelistką Agnieszką Kowalczyk- absolwentką Akademii Muzycznej im. Jana Paderewskiego w Poznaniu) chce tym projektem zwrócić uwagę na potrzebę altruistycznego podchodzenia do kwestii bycia artystą.

 

Poza wczorajszym występem w Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie koncerty zabrzmiały w Domu Pomocy Społecznej w Parsowie (gmina Biesiekierz), w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, NZOZ Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornym Sulinowie oraz Zakładzie Karnym w Koszalinie.

 

Dorota Jasińska (ur. 1983) ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, następnie – z wyróżnieniem - Conservatorio Statale di Musica di Giuseppe Tartini di Trieste (Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Tartiniego w Trieście) we Włoszech w klasie prof. G. Selvaggio w 2011 roku.

 

W ramach programu stypendialnego Leonardo da Vinci studiowała w Eesti Muusika ja Teatriakadeemia (Estońska Akademia Muzyki i Teatru) w Tallinie u prof. A. Fischera (wieloletniego asystenta prof. M. Waimana w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Leningradzie (St. Petersburgu) oraz prof. T. Reimanna.

 

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów, m.in.: prof. M. Pawlaka, prof. T. Tomaszewskiego, prof. M. Quarta (zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolo Paganiniego w Genui), prof. Grabarczyka (laureata międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m. in. im.: Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, J. Thibaud w Paryżu, Niccolo Paganiniego w Genui), prof. M. Gaislera.

 

Reprezentowała Conservatorio Statale di Musica di Giuseppe Tartini di Trieste na licznych koncertach solowych i kameralnych, m. in. w Trieście, Weronie, Sacile, Cravero, Mediolanie, Lignano, Ferrarze i Tallinie.

 

Już teraz zapraszamy Państwa na koncert finałowy tej wyjątkowo utalentowanej stypendystki Marszałka, który odbędzie się 28 listopada br. w Sali koncertowej Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego