Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

plk17137 3fbfb„Bunt. Reaktywacja” – to tytuł lekcji historii, które po raz kolejny zorganizowane zostały przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Gospodarzem spotkania, które odbyło się  w środę 23 października 2013 r. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie był wicemarszałek Wojciech Drożdż. Pretekstem do  spotkania, którego tematem był bunt młodych ludzi w latach 80., była 25. rocznica reaktywacji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

 

Lekcje poprowadzili liderzy środowisk, które przyczyniły się do upadku ustroju komunistycznego w Polsce: Marek Adamkiewicz (Wolność i Niepodległość), Wojciech Woźniak (Federacja Młodzieży Walczącej) i Adam Zadworny (Niezależne Zrzeszenie Studentów).


- Czy jest jakiś wspólny mianownik między buntownikami sprzed lat, a tymi, którzy dzisiaj organizują demonstracje? Co zachęca młodych ludzi do wyjścia na ulice i przyłączenia się do protestów? Czy młode pokolenie wierzy, że  może zmieniać świat i – czy w ogóle tego chce? To tak naprawdę pytania o Polskę taką, jaka będzie w przyszłości, bo to Wy będziecie ją tworzyć – mówił do młodzieży wicemarszałek Wojciech Drożdż.

W spotkaniu wzięli udział licealiści z Bornego Sulinowa, Czaplinka, Maszewa i Łobza, a także uczniowie LO nr VI ze Szczecina. Ci ostatni przedstawili prezentację, pokazującą dzisiejsze przyczyny buntu młodych ludzi na całym świecie, w tym w Polsce.

Podczas spotkania wyemitowany został fragment archiwalnego filmu dokumentalnego pt. „Marsz Wielkanocny”, pokazującego jedną z głośniejszych akcji  ulicznych WiP w Szczecinie, w II połowie lat 80. Kolejnym punktem wydarzenia była dyskusja, podczas której porównane zostały systemy wartości – ten, który wyznawali młodzi ludzie ćwierć wieku temu i ten, który ważny jest dziś dla młodego pokolenia.

 

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego